Anne Oja • 26. november 2007 kell 22:00

Öine Vahtkond sütitas devalveerimispaanika paanikat

Uueks euro kursiks pakkus Öise Vahtkonna foorum 24,64 krooni.

Teade oli sisestatud pühapäeval ja seda oli toimetatud eile. Larissa-nimeline isik teavitas aatekaaslasi, et krooni devalveerimine on juba kooskõlastatud finantsinspektsiooni, valuutakomitee ja Eesti Pangaga.

Ametlik devalveerimine hakkavat pihta kell neli kohaliku aja järgi ehk umbes samal kellaajal, mil Andrus Ansipi valitsus Tõnismäelt pronkssõduri ära viis.

"Kommertspankadega sõlmitud kokkuleppe kohaselt lülitatakse kõik pangaautomaadid välja täna kell 23. Ja pangad kompenseerivad kohalikele elanikele kuni 20 000 krooni hoiuseid. Ülejäänu blokeeritakse valitsuse järgmise korralduseni," seisis leheküljel.

Kõik eraisikute ja ettevõtete laenulepingud jäävad jõusse ega kuulu ülevaatamisele, valgustas Larissa devalveerimisega kaasnevat.

Kaitsepolitseiameti komissar Olari Valtin ütles, et amet ei ole devalveerimispaanikat külvanute suhtes menetlust alustanud.

"Kuna Öise Vahtkonna näol on tegemist Venemaalt juhitava liikumisega, siis hoiab kaitsepolitsei liikumise tegevusel silma peal ja seega tegelevad meie inimesed ühtlasi ka pahatahtliku krooni devalveerimise desinformatsiooni levitaja tuvastamisega," selgitas Valtin.

Tema sõnul ei ole kapo kriminaalmenetluse algatamist kaalunud.

Eesti Pank lükkas eile saadetud pressiteates ümber kõik kuulujutud krooni väidetava devalveerimise kohta. "Eesti krooni kurss euro suhtes on endiselt 15,6466 ja selline kurss jääb püsima kuni euro kasutuselevõtuni," seisis keskpanga teates.

Panga kinnitusel on kõik ringluses olevad Eesti kroonid tagatud välisvaluutaga Eesti Pangas ning kõik kroonid saab vajadusel eurode vastu vahetada.

"Teate krooni devalveerimisest pani meie kodulehele üles hilja õhtul keegi meie liikmetest, et me saaks seda omavahel arutada," ütles Öise Vahtkonna esindaja Larissa Neštšadinova venekeelsele portaalile dv.ee.

"Inimeste rahustamiseks andsin ma linke erinevatele artiklitele, mis on nii krooni devalveerimise poolt kui ka vastu. Praegu on see teema väga aktuaalne ja seda arutatakse," rääkis ta. "Ühed analüütikud väidavad, et oht on olemas, valitsus aga kinnitab, et ei ole. Kuid ma tahan tuletada meelde, et Ansip kinnitas ka seda, et monument jääb paigale."

Hetkel kuum