Mari Hiiemäe • 29. november 2007 kell 22:00

Teatrites algab jõululavastuste aeg

Eesti Nukuteatri mängukava kaunistab detsembris Andres Dvinjaninovi lavastatud lasteetendus "Bullerby jõulud", mis on järg lavastusele "Bullerby lapsed".

Dramatiseeringu autori Vahur Kelleri sõnul on Astrid Lindgreni raamatus sisukaid episoode lihtsalt oluliselt rohkem, kui ühte lavastusse oleks mahtunud.

"Bullerby jõulud" keskendub raamatus käsitletud talveteemadele, mille hulgas on loomulikult aukohal jõulude tähistamine Bullerbys.

Vaatajalt ei eelda jõuluetenduse nautimine kindlasti eelnevat sügislavastuse nägemist. Uues lavastuses on uued teemad ning loona moodustab see eraldiseisva terviku.

Tartu Vanemuises esietendub 6. detsembril Mart Kampuse lavastatud uuslavastus "Lõvi, nõid ja riidekapp", mis jääb teatri mängukavva kevadeni.

"Jõuluvana laval ei ole ning otseselt jõuluteemat samuti mitte," teadustab Vanemuise pressiesindaja Tambet Kaugema.

Jõululavastuseks muudab lavaloo pigem traditsioon, mille kohaselt teater igal aastal detsembri algul uue lastelavastusega välja tuleb.

Et asi jõululikum oleks, saavad kõik väikesed teatrisõbrad enne ja pärast etendust mõnusalt aega veeta teatrimajja kujundatud jõulumaal, mis hõlmab Kaugema sõnul kõik publiku jaoks mõeldud ruumid väljaspool teatrisaali.

Lisaks uuslavastusele saab Vanemuises vaadata ka varasematel aastatel kavas olnud populaarseid talvelavastusi "Lumekuninganna" ning "Pähklipureja".

Rakvere teatris on peagi esietendumas armas talvelavastus Muumioru teemadel. Üllar Saaremäe lavastajakäe all valminud "Muumitrolli jõuluuni" toob vaatajateni muumirahva talveavastamise rõõmud ja üllatused.

Viljandi Ugala jõululoos hakkab aga seiklema kaunis haldjarahvas, kel on vaatajale õpetada nii mõndagi loodushoiu ning säästlikuma eluviisi koha pealt.

Pärnu Endla on oma jõululavastuseks valinud põneva vaatemängu, mis ei jutusta niivõrd jõuludest, kuivõrd keskendub inimloomuse olulistele tahkudele nagu sõprus ja ausus. Andres Noormetsa lavastatud "Salasõbras" on publikul kohati võimalus süžee kulgu ka ise suunata.

Rahvusooper Estonia kavas on jätkuvalt 2005. aastal välja tulnud lustakas jõululugu "Maria, Joosep ja inglike", mille tegelasteks pole mitte piiblilugudest tuttav rahvas, vaid hoopis juhuslikult sama nime kandvad osalised. Külla tuleb ka jõuluvana.

Hetkel kuum