13. detsember 2007 kell 22:00

Pühade eel Haydni 'Loomine'

Inspiratsiooni ühe oma tähtsama meistriteose loomiseks sai Haydn (1732-1809) ilmselt Londonis Händeli oratooriumide kuulamisel saadud kustumatutest muljetest.

Londonist tõi ta kaasa ka ligi pool sajandit varem Händeli jaoks kirjutatud libreto "Loomine". Teksti tõlkis saksa keelde keiserliku õukonnaraamatukogu juhataja parun Gottfried van Swieten, Viini ühe hinnatuma muusikasalongi peremees ja metseen, kes seisis oma toetusega ka Haydni viimaste suurteoste taga. "Loomisest" kujunes Haydni elu suurimaid triumfe.

Teose esiettekanded (1798/99) läksid Viinis ennekuulmatu menuga ja teos sai kiiresti tuntuks kogu Euroopas.

Oratoorium põhineb maailma loomise lool, nagu seda on kirjeldatud piiblis Esimeses Moosese raamatus ja psalmides ning John Miltoni "Kaotatud paradiisis".

Muusikas on Haydn kasutanud palju humoorikaid ja lopsaka fantaasiaga loodud helimaalinguid, tolle aja kohta julgeid orkestrivärve ning erakordselt leidlikke meloodiaid ja rütme.

Kolmeosalise teose iga osa lõpeb ulatusliku koorinumbriga.

Ettekandele on kutsutud osalema koor ja dirigent Suurbritanniast. The Choir of New College Oxford Edward Higginbottomi juhtimisel on saavutanud ülemaailmse kuulsuse oma stiilipuhaste renessanss- ja barokkmuusika esitustega.

See on 16-liikmeline lauljatest ja kirikuteenritest koosnev üksus, kelle kohustuste hulka kuulub laulmine liturgiatel Oxfordi kabelis.

Koori liikmed on saanud kõrgeimal tasemel muusikalise koolituse ning lisaks igapäevasele kabeliteenistusele laulavad stuudiosalvestustel ja kontserdilavadel kõikjal maailmas. Koor on salvestanud üle 70 CD.

Lisaks koorile on oratooriumis viis tegelast: kolm inglit, kes jutustavad ja kommenteerivad kuue päeva jooksul aset leidnud loomisprotsessi, ning Eeva ja Aadam. Traditsiooni kohaselt osaleb ettekandel siiski vaid kolm solisti.

Ingel Gabrieli ja Eeva rollis on sopran Kädy Plaas, kel Haydni muusikaga varasemad kogemused Nargen Opera solistina õukonnaooperite ettekandest. Lisaks on ta laulnud solistipartiisid ka Haydni missades.

Urieli osas on üks briti noorema põlvkonna paljutõotavamaid lauljaid, tenor Nicholas Sharratt, kel kogunenud soliidne pagas soolosid nii ooperites kui ka oratooriumides. Aadama ja Rafaeli rollis on eesti hinnatumaid oratooriumisoliste - bass Uku Joller.

Autor: Kersti Inno

Hetkel kuum