Väinu Rozental • 17. detsember 2007 kell 22:00

Hüppemägi hüppevalmis

"Praeguse ilma poolest võiks ju kunstkattega hüpata, aga kuna vahepeal oli veidi külma, jõudsime suusarennile ja maandumisnõlvale lumevõrgud peale panna," laiutab SA Tehvandi Spordikeskus juhataja Alar Arukuusk käsi. "Ootame ikka lund või vähemalt kolmekraadist külma, et suusatornis ja maandumisraja ülaosas asuvad lumekahurid tööle panna." Küll avatakse ilmast hoolimata enne jõule uudistajatele vaateplatvorm maast 34 meetri kõrgusel.

Kui lähinaabritel Soomes on normaalmõõdus suusahüppemägesid üle kümne ja lisaks 5-6 suurt, K-120 hüppemäge, siis Tehvandil oktoobri lõpus valminud K-90 suusahüppemägi on Baltimaade esimene. Omanäoliseks muudab Tehvandi torni punane metallkarkass, mis monteeriti kohapeal kuuest osast kokku.

Eesti suusahüppajatel on nüüd kodumägi ja nad ei pea enam kalli raha eest mujal treeninguvõimalusi otsima, aga lisaks loodab spordikeskus, et ka välissportlased hakkavad siia kippuma. "Kuna Otepääl on ka tasemel rollerirada, siis eriti kahevõistlejate jaoks on siin suvel väga head treeninguvõimalused," lausub Arukuusk. "Ehk saame mäe ekspluatatsioonikulud tulevikus tasa teenitud."

Normaalmõõtmetes suusamägi annab Eesti suusaliidule võimaluse taotleda näiteks alates 2009. aastast kahevõistluse MK-etappe ja 2011. aasta juunioride MMi.

Hüppemägi läks kultuuriministeeriumi spordiosakonna juhataja Tõnu Seili sõnul võrreldes aastatetaguse esialgse projektiga mitu korda vähem maksma. "Iga detail ja pisisasi sai läbi kaalutud," räägib Seil ja lisab, et Otepää hüppemäge ei tehtud ühegi teise Eesti hüppemäe arvel, sest need kuuluvad omavalitsuste haldusalasse. Seili kinnitusel on riik olnud kaks aastat kõigi Tehvandi projektide taga ja kavatseb nii palju kui võimalik jätkata ka Tehvandi spordikeskuse järgmiste etappide rahastamist. Tuleval aastal peaks Tehvandil valmima staadionihoone tribüüniga 3000 pealtvaatajale.

Suurt hüppemäge oleme kaua aega oodanud. Nüüd ei pea noorsportlased Soome treenima minema. Tehvandi suusahüppemägi pole väiksemate keskuste rahastamist karvavõrdki mõjutanud. Näiteks meie kolm väiksemat torni korrastati tänavu suvel, suurem torn rekonstrueeriti 2000. aastal.

Hetkel kuum