Agnes Ojala • 7. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Piimatööstus kaotas mahus

Saaremaa Piimatööstuse juhatuse esimees Andi Saagpakk ütles, et nende toodangu kasv on püsinud nullis.

"Loomulikult oleks oodanud paremat tulemust, kuid toodangu kasvu mõjutas paar asja. Esiteks on kahanenud toorpiima kogus. Kui toorainet on vähem, ei saa ka nii palju toota. Teiseks on kolmanda kvartali hinnatõus müüki pärssinud," selgitas Saagpakk.

Tema sõnul oli kogu sügisene turg piimatootja seisukohast imelik. "Praegu on keeruline hakkama saada. Kõik on pea peal," rääkis Saagpakk, lisades, et nõudluse ja pakkumise suhe on praegu raskesti hoomatav.

Kasumlikkuse poolest on piimatööstus Saagpaku hinnangul veidi paremas seisus kui varem. "Viimase viie aasta jooksul on piimatööstuses kasumlikkus olnud nullilähedane, nüüd on olukord veidi paranenud," lisas ta.

Vaatamata piimatööstuste üldisele toodangu vähenemisele novembris kinnitas Tere ASi juhataja Ülo Kivine, et tema juhitavas ettevõttes on olukord teine. "Tere toodang kasvas nii novembris kui ka kogu neljanda kvartali lõikes võrrelduna 2006. aastaga keskmiselt 5 protsenti piimatoodete grupis," ütles Kivine.

Tema sõnul ei paista Eestis ükski piimatoode praegu eriti silma ei kasvu ega kahanemisega. "Pigem on traditsiooniliste piimatoodete liikumised seotud tarbimisharjumustega ja nende kulmineerumisega pühadeaegsetel perioodidel ja kindlasti hooajalised tooted kõigis toiduainete gruppides," kirjeldas ta olukorda.

Kivine ütles, et tootmine on muutunud kallimaks, sest toorpiima hind on tõusnud. Nii näiteks maksis Tere AS 2007. aasta neljandas kvartalis 2006. aasta sama perioodiga võrreldes sama koguse piima eest tootjatele 27,3 miljonit krooni piimaraha rohkem. Et olukorraga hakkama saada, on Tere tõstnud hindu ja muutnud tootmist efektiivsemaks.

Stora Enso Timberi kommunikatsioonispetsialisti Sven Lillepalu sõnul on puidutööstuse kasvu taandumise taga jahtunud ehitusturg.

"See on kõikjal maailmas nii. Ehitusturg jahtub igal pool ja see langetab puidutööstust," selgitas Lillepalu.

Tema sõnul saabus langusfaas 2007. aasta sügisel. Ettevõte sellest aga end murda ei lase. "Kindlasti tuleb varsti jälle tõus. Millal täpselt, ei oska öelda, kuid kõik käib ju tsüklites," oli Lillepalu optimistlik.

Stora Enso Timber Eestis oma tootmismahtu vähendanud ei ole. Küll aga on vähenenud nõudmine mõjunud hinnakujundusele, mis langetab ettevõtte majandustulemusi.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt