Edulugu: alustasime absoluutsest nullist

09. jaanuar 2008, 21:08

Tea Kirjastuse juht Silva Tomingas ütles
tänasel EVEA ettevõtluse juubelikonverentsil, et 20 aasta eest alustas Tea
absoluutsest nullist, kuna polnud isegi omakapitali.

Silva Tomingas Tütles täna, et kooperatiiv Tea alustas nullist. "Kui te arvate, et see 750 rubla (mida näete seinale projitseerituna - toim.) oli osakapital, siis eksite. Selle raha kandis kooperatiivi arvele üks usbekk, kellele olin andnud eratunde ja kes oli lubanud, et on esimene, kes kannab minu asutatud kooperatiivi arvele raha. Meest sõnast, härga sarvist, nii ta ka tegi," rääkis Tomingas.

Kõik asutamisdokumendid, kaubamärgi- ja patenditaotlused täideti 20 aastat tagasi vene keeles. Raske oli leida töötajaid. "Kui varem seisnes keeleõpetus selles, et loeme ja tõlgime, siis tõin Teasse põhimõtte, et keeleõpetuses loeme ja räägime. Ja õppematerjali sai paljundada vaid illegaalselt, sest paljundamine oli tollal keelatud," meenutas firma asutaja.

Tea on tänaseks keelt õpetanud 30 000 inimesele. Nii Tea keeleõpetus kui kirjastamistegevus on kasvanud stabiilselt. "Oleme alati nutused, kui majandus tagasi langeb. Teal on alati õnnestunud oma turuosa suurendada majanduslanguste ajal," kommenteeris Tomingas.

"Selle aasta esimese nädalaga oli meie käive sama suur kui aastal 1996," võrdles Tomingas. "Meil ei ole halbu aegu kui teame, mida oodata ja kui me selleks valmistume. Halvad ajad tulevad siis, kui me nendeks ei valmistu."

Oma äriedu peamiseks võtmeks nimetas Tomingas konservatiivsust. "Mis meid on 20 aastat aidanud? See on olnud meeletu konservatiivsus. Olen mitu korda ka oma isikliku vara pantinud, kuid viimased viis aastat pole selleks vajadust olnud. Need varad, mida luua, peaks olema sellised, mis ei aegu või mis ei aegu kiiresti. Tähtis on osata varasid kombineerida," loetles ta.

"Meie firmas ei tohi sellist tooni üles võtta, nagu olen viimasel ajal lugenud Äripäevast ja mujalt meediast. Kui me planeerime 3% majanduskasvu, siis me selle ka saavutame. Mitte suuremat. Tuleb uskuda iseendasse. Kui ikka usud endasse ja oma eesmärkidesse, siis need ka saavutad," lisas Tomingas. "Väljapääsmatut olukorda pole! Mida raskem seis on, seda rohkem tekib uusi ideid. Aitäh nendele poliitikutele, kes on ettevõtete elu raskeks teinud, see paneb meid rohkem tööle."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. January 2008, 21:07
Otsi:

Ava täpsem otsing