Antarktikasse lendab liinilennuk

16. jaanuar 2008, 18:15

Esimest korda ajaloos maandus Antarktikas
regulaarseid mandritevahelisi lende alustav reisilennuk. Airbus A319 startis
eelmisel reedel Austraaliast Hobartist ning maandus liustikule rajatud
maandumisrajal Austraaliale kuuluva Casey polaarjaama lähedal.

Idee regulaarsest lennuühendusest kahe mandri vahel käidi välja juba poole sajandi eest, kuid alles nüüd jõuti selle teostamiseni, kirjutas AFP.

Ajaloolisest lennust osa võtnud Austraalia keskkonnaminister Peter Garrett ütles, et vaade lennuki kokpitist oli tõeliselt hingemattev. „Jäämäed, väiksed asundused, seejärel kuni silmapiirini rohkem mitte midagi ning järsku ilmub eikusagilt sinu silme ette lennuväli,” rääkis Garrett. „Lennuvälja näol on tegemist märkimisväärse insenertehnilise saavutusega.”

Lennurada on neli kilomeetrit pikk ja 700 meetrit lai. Omapärane on aga, et lennuväli liigub koos tema all lasuva liustikuga aastas 12 meetrit edelasse.

Lennuväli paikneb otse siledaks ja horisontaalseks lõigatud liustikujääl. „Siinne lennurada on palju tasasem kui paljudel teistel maailma lennuväljadel,” ütles piloot Garry Studd.

Lennuvälja rajamine läks maksma 430 miljonit krooni ning ehitamisele kulus kokku üle kahe aasta. Lennuväljale hakatakse transportima peamiselt Antarktikas töötavaid teadlasi, kes varem pidid Antarktikasse jõudmiseks sõitma kaks nädalat laevaga. Lennuk saabub Antarktikasse kord nädalas oktoobrist märtsini ehk lõunamandri suvel. Turiste lennukiga vedama ei hakata.

Wilkinsi lennuväli sai nime Sir Hubert Wilkinsi järgi, kes 79 aastat tagasi lendas esimesena Antarktika kohal.

Mitmed teised riigid on varemgi regulaarselt Antarktise vahel lennukitega liigelnud, kuid selleks on alati kasutatud sõjaväelennukeid, mida erinevalt uuest reisilennukist oli vaja ka maandumisjärgselt tankida.

Austraalia Antarktise uurijate sõnul märgib lennuliini avamine uue ajastu algust lõunamandri uurimises.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
16. January 2008, 18:11
Otsi:

Ava täpsem otsing