20. jaanuar 2008
Jaga lugu:

Läti keti ahvatlus tuhmus

"Minu arusaamist mööda oli ostetava kasiinoketi mängukohtade nn tehniline konditsioon nõrgem kui Olympic Entertainment Group oli algul lootnud. See tähendaks suuremaid investeeringuid näiteks ventilatsiooni, valgustusse, elektrivõimsuse suurendamisse, et viia need kohad vastavusse Olympicu standarditega," ütles Hansabank Marketsi analüütik Sander Danil. "Otseselt finantsilistest probleemidest ei ole ma kuulnud."

LHV Balti analüüsiosakonna juht Erki Kert hea meelega konkreetsete põhjuste üle, miks eelleping lõpetati, spekuleerida ei tahtnud.

"Fakt on see, et eellepingu sõlmimisel lähtuti hinna kokkuleppimisel mingitest eeldustest Admiralu Klubsi äritegevuse ja finantside kohta. Kuna eelleping lõpetati, siis võib öelda, et mingi osa varem kehtinud eeldustest tegelikkuses ei kehtinud," sõnas Kert.

"Võimalike kosilaste nimekiri Admiralu Klubsi jaoks on kahanenud ühele. Ma loodan, et Admiralu Klubs on hinna osas suhteliselt paindlik ja et ostuhind kukub vähemalt veerandi võrra," ütles Danil ja lisas, et ta usub, et Olympicul on huvi endiselt olemas, aga iga hinnaga ei ole mõtet osta. Danili hinnangul leiab Olympic rahale edukalt rakendust ka mujal, et oma laienemist kiirendada, kas või väljaspool Balti riike.

"Läti ei ole ka nii atraktiivne kasvuturg, millest iga hinna eest kinni hoida, kui mõned teised väljaspool Baltimaid," lisas ta.

"Kuna Olympic siiski jätkab läbirääkimisi, võib eeldada, et kuigi mõningate puudujääkidega, on Admiralu nende jaoks siiski ettevõttena huvitav. Protsessi jätkumine sõltub mõlemale poolele vastuvõetava hinna leidmisest," kirjeldas Kert edasisi stsenaariume. "Kas ja kui palju lätlased on nõus hinnas allapoole tulema, seda on praegu raske öelda."

Läbirääkimiste pikkuse üle ei tahtnud Danil arvamust avaldada, ent nentis, et mõne kuuga võiksid uued tingimused juba kokku lepitud olla või siis jääb üldse tehing katki.

Analüütikutele iseenesest meeldib, et Olympic ei lähe suure hurraaga iga hinna eest tehinguid tegema, vaid kalkuleerib eelnevalt, mistõttu võib protsess eeldatust kauem kesta. Kerdi hinnangul üksik tagasilöök Lätis Olympicu üldist huvi jätkuva laienemise vastu ei vähenda. "Usun, et edasise laienemise võimalusi otsitakse jätkuvalt kõigis riikides, kus turusituatsioon soodne ning selget turuliidrit ei ole veel välja kujunenud," oli ta kindel.

Olympicu aktsia tegi reedel Tallinna börsi kauplemiskäibes teise tulemuse. Aktsia hind vähenes päevaga veidi üle 1 protsendi ja sulgus 49 kroonil.

Tulenevalt lepingust ei saa me seda küsimust (miks eelleping Läti kasiinooperaatoriga tühistati - toim.) kahjuks täpsemalt kommenteerida.

Saan vaid kinnitada, et pärast auditite läbiviimist ei tundunud meile, et eellepingus sätestatud tehingu põhitingimused, millest üheks olulisemaks oli kahtlemata hind, vastaksid ettevõtte tegelikule olukorrale. Samas läbirääkimised mõlemale poolele sobivate tingimuste leidmiseks jätkuvad. Praegu töötame välja auditite tulemustest lähtuvaid täpsustatud tingimusi. Ei välista võimalust mõne teise kasiinooperaatoriga läbirääkimisi alustada, kuna Läti turg on killustunud ja seal tegutseb 18 kasiinooperaatorit, millest mitmed on praegu ka müügis. Olympicu huviks on kindlustada ja tugevdada oma positsioone kõikides riikides, kus me tegutseme.

Kindlasti võib nõustuda väitega, et ka sellel aastal näeme Balti riikides survet kulude kasvule. Samas ei tule see ilmselt sama suur kui eelneval aastal. Meie Balti riikide ettevõtted on oma arengustaadiumilt erinevad - kui Eestis ennustame marginaali mõningast vähenemist, siis Lätis ja Leedus jällegi kasvu.

Autor: Virge Lahe

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas