Pink ei jäänud kauaks pikaks

ÄP 29. jaanuar 2008, 00:00

Urmo Vallner ja Toomas Tamsar Tallinna Kaubamajast, Gunnar Kobin Kesko Eestist, tööstusjuhid Meelis Virkebau, Madis Võõras, Meelis Kukk, Aigar Pindmaa - kõik mehed, kes on pidanud lahkuma suurettevõtte juhi kohalt ning nüüd toimetavad palju tagasitõmbunumalt, kirjutas Äripäev aastat kokkuvõtvas loos 2003. aasta detsembris.

Üheks n-ö rosinaks heast töökohast ilma jäänud juhile oli konkurss Eesti Posti juhatuse esimehe kohale, kus kandideeris terve rida nimekaid suurettevõtete eksjuhte.

Mis põhjustel aastaid ettevõtet juhtinud inimene üldse oma tööst ilma jääb? Neid on mitmesuguseid: vastuolud omanikega (nt Sangari juhi Jaan Kallasega), ettevõtte kehvad majandustulemused, ettevõtte liitmine mõne teise firmaga, tähtajaliselt sõlmitud lepingu lõppemine.

Suurettevõtte juhi kohalt lahti saanud juhi perspektiiv Eestis on üsna nukker. Ta ei pruugi samaväärset tööd leida pikka aega ja ka välismaal sarnase töökoha leidmise tõenäosus on nullilähedane. Ta võib olla vanuses, kus pensionini on jäänud vaid loetud aastad, ning mitte leida tööd madalamalgi positsioonil vaid sellepärast, et tema ülemus oleks temast poole noorem.

Kriitiline koht juhi tööotsingutes on ka tema liiga suured kogemused ning tööandjate kartused, nagu nõuaks kunagi suurettevõtte esinumbrina töötanud inimene neilt hiigelpalka.

"Ka latti veidi allapoole lastes kostub vastuseks hirmujutt, et kõrgemat palka pole võimalik maksta, aga 10 000 krooniga ei tule teie ju välja," on oma kogemustest töö otsimisel rääkinud Jaan Koppel, endine ETK juht.

Veel on väljapääsudeks ootamatult positsioonikast kohast ilmajäänule näiteks oma firma loomine, konsultanditegevus või mõne nigela firma saneerimine.

"Kallim kaup ongi pikema müügitsükliga, nagu näiteks kallid autod," on öelnud CV-Online Group OÜ juhatuse liige Agu Vahur. "Endistel tippjuhtidel pole mõtet enne oma hinda alla lasta, kui nad hakkavad muutuma nn laojäägiks." Endine Kesko Foodsi juht Gunnar Kobin meenutab jutuajamist Fontese juhi Tõnis Arroga, kes tunnistas, et praegu oleks võimalik ühe näpuliigutusega vähemalt 30 endist tippjuhti kuskile direktoriks saada.

2003. aasta oli majandusbuumi eelõhtu ning paari aasta möödudes kirjutasid ajalehed juba sellest, et häid juhte pole kusagilt võtta. Praegu on Eesti juht hinnatud, seda eelkõige Ida-Euroopas tegutsevate Lääne ettevõtete hulgas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:41

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing