USA nõuab eestlastelt viisa asemel sissesõiduluba

Mariliis Pinn 11. veebruar 2008, 17:10

Tõenäoliselt juba enne selle aasta lõppu
saavad eestlased viisa asemel USAsse sõita veebi kaudu täidetud
sissesõiduloaga.

Eesti välisministri Urmas Paeti sõnul algasid täna viisavabaduse tehnilise lahendamise läbirääkimised. “Poliitiline otsus on langetatud, et Eesti kodanikud pääseksid viisavabalt USAsse. Jäänud on vaid tehnilised küsimused. Täna tehti sellega algust ja peeti esimene põhjalik ja sisutihe läbirääkimiste voor,“ lisas Paet.

Välisminister avaldas lootust, et viisavabadus USAga saavutatakse enne, kui Ameerika endale novembris uue presidendi valib.

Eesti välisministeeriumi asekantsleri Aino Leppik von Wiréni sõnul annab USA uus seadus võimaluse viisavabaduseks nende riikidega, kellel enne selline võimalus puudus. „Viisavabaduseks peame sõlmima USAga üksteise mõistmise memorandumi, mille kohaselt hakkavad korrakaitsjad tihedamat koostööd tegema,“ lisas ta. Asekantsleri sõnul peab Eesti lähtuma sama oma seadustest ja rahvusvahelisest õigusest, muu hulgas Euroopa Liidu regulatsioonidest.

USA delegatsiooni juht Richard C. Barth on rahul tänase progressiga. „Paari nädalaga peaksime sõnastama kokkuleppe, millele mõlema valitsuse esindajad alla kirjutavad. Seejärel saabub märtsis või aprillis USA tehniline tiim siia, kes vaatab, kuidas Eesti piirivalve töötab ja teeb koostööd kohalikega süsteemi toimima panekuks. 2008. aasta lõpus võivad eestlased siis 90 päeva USAs turistina või ärimehena reisida. Tudengid ja need, kes USAs elatist teenida tahavad, peavad endiselt viisa taotlema,“ lisas ta.

Barthi sõnul on nad ühtlustamas viisavabadusprogramme, et kõigil oleks samad tingimused, protsess peaks lõpule jõudma 2009. aastal. Suur osa sellest on online-taustakontrolli süsteemil.

„USAsse sõitvate inimeste taustakontroll on oluline osa turvalisusest. Paar aastat tagasi käivitus meil Austraalia kodanikele online-süsteem, milles tuleb taotleda USAsse sõitmise luba. See luba nagu viisagi ei taga, et piiri peal reisija riiki lubatakse, kuid see annab suurema kindluse, et tagasi ei saadeta. Kui süsteem tehniliselt nii toimima hakkab, nagu me soovime, siis andmete korrektsel sisestamisel peaks USAsse sõita sooviv inimene saama paari minutiga vastuse, kas ta tohib seda teha või ei. Esialgsete plaanide kohaselt on USAsse sissesõidu loa taotlemine tasuta,“ lisas ta.

Barthi sõnul peaks selle süsteemiga liituma kõik riigid, kellel on USAga viisavabadus. „Euroopa Liit on sarnast süsteemi arendamas ja me teeme nendega meelsasti koostööd,“ lisas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. June 2008, 10:57
Otsi:

Ava täpsem otsing