Kadrin Karner • 12. veebruar 2008
Jaga lugu:

YIT läks esimese suurena hinnasulale

Ettevõte teatas eile, et langetas Pärnu Papiniidu majade korterite hindu võrreldes möödunud aasta novembriga suisa 36 protsenti. Allahindlusi on tehtud kõikidel YIT projektidel Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Keilas.

"Koos viimase paari aasta rohkete kinnisvaratehingute ning paralleelselt sellega kerkinud ehitushindadega väga kõrgele tõusnud hinnad ei ole jahtunud kinnisvaraturul enam õigustatud. Võib öelda, et praeguseks on tehingute arv normaliseerunud ning seetõttu oleme otsustanud müüdavad korterid ümber hinnata," põhjendas YIT Ehituse kinnisvaradirektor Rein Soosalu.

Kas tulevik võib tuua veel allahindlusi, seda YIT Ehituse juhatuse esimees Priit Sauk kinnitada ega ümber lükata ei tahtnud, kuid lisas, et YIT nägemuse kohaselt võiksid praegustel tingimustel tehingud toimuda.

Kinnisvarakrahhi Visuaali (KVKV) kinnitusel oli YIT Kodu esimene suurem arendaja, kes on teinud märkimisväärse strateegianihke oma tegevuses ning tulnud välja oluliste hinnalangustega.

"YIT Kodul on eriti kindel soov korteritest kiiresti lahti saada. Vähemalt sellel arendajal ei ole soovi hinnalangusi peita," kirjutas KVKV.

Olukord turul on KVKV kinnitusel kiiresti keeruliseks muutunud. "Praegu aga, nagu näha, on nihked strateegias selgelt toimunud. Vanad strateegiad ja taktikad on asendunud uutega. Võitja on see, kes saab kiiremini korteritest lahti. Ka hinnalangetuse hinnaga. Võitja auhinnaks on turvaline likviidsuspositsioon," kommenteeris KVKV.

Uus Maa Kinnisvarabüroo tegevjuhi Mika Sucksdorffi sõnul on YIT allahindlust vaadates aeg valida endale sobiv strateegia, et müüki maksimaalselt kiirendada. Uus Maa YITst eeskuju võtta ei plaani.

"YIT on lihtsalt esimene, kes langetas hindu korraga rohkem, et kiiresti projektides müümata korterid realiseerida või müügiga alustada. Ajad on muutunud ning iga arendaja peab valima endale sobiliku strateegia, kas siis suutma hoida neid hindasid või pakkuda piisavalt suurt hinnaalandust, et müüki kiirendada," ütles Sucksdorff.

Samas tuleb Sucksdorffi sõnul tõdeda, et kõikides nimetatud projektides olid hinnad kohe müüki alustades väga kõrged. "Usun, et selle hinnakorrektsiooniga on hinnad toodud jälle vastavusse turuhindadega ja seega müügiga võib edasi minna," märkis ta.

Sucksdorff leiab, et kuna uute arenduste hindade määramisel arvestati 2006. aasta olude ja edasise hinnatõusuga, siis ongi paljud projektid üle hinnatud. Uue Maa juht usub, et oodata on nii mõnegi uusarenduse üldist hinnalangust, tegelikult on aga võimalik ka arendajatega kaubelda ning ka turuhinnale vastav hind saada.

KVKV blogist selgub, et YIT hinnakärped on tehtud mõni nädal tagasi. Samas on YIT just nüüd alustanud suurema reklaamikampaaniaga.

Sellel aastal YIT uute korterelamute ehitamist ei alusta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas