Maa-sarnaseid planeete võib olla palju

19. veebruar 2008, 11:12

Eluks sobivate tingimustega kivimilised
planeedid võivad Linnutee galaktikas olla oluliselt tavalisemad kui varem
arvatud.

Uued tõendid kinnitavad, et rohkem kui poolte Päikese-sarnaste Linnutee tähtede ümber tiirlevad planeedid. Isegi meie Päikesesüsteemis võib olla seni veel avastamata taevakehi, kirjutas BBC.

Arizona ülikooli astronoom Michael Meyer usub, et Maa-tüüpi planeedid on Päikese-sarnaste tähtede ümber väga tavalised. „Meie vaatlused kinnitavad, et 20–60 protsenti Päikesele sarnanevatest tähtedest on seotud väga sarnaste protsessidega neile, mis viisid ka Maa moodustumiseni.”

Meyeri juhitav töörühm kasutas Spitzeri kosmoseteleskoopi, et vaadelda paljusid Linnutee tähti, mis sarnanevad massi ja heleduse poolest Päikesele. Paljude ümbert leiti kosmilisest tolmust kettaid, millest moodustuvad planeedid.

Mõned astronoomid usuvad, et isegi Päikesesüsteemi äärealadel võib olla veel sadu avastamata taevakehi, millest mõned võivad suuruse poolest olla ka Maaga võrreldavad.

Elu otsimise seisukohalt on siiski perspektiivsemad teiste tähtede ümber tiirlevad planeedid, sest meile tuntud elu esinemiseks peab olemas olema vedel vesi.

Seega keskendutakse peamiselt kahele asjaolule: planeet peaks olema Maale ligilähedaselt võrreldavate mõõtmetega ning asuma tähest täpselt õigel kaugusel, et vesi saaks esineda vedelal kujul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. February 2008, 11:11
Otsi:

Ava täpsem otsing