Raadio 2: Rask taunis ennetavat süüdimõistmist meedias

25. veebruar 2008, 18:41

Riigikohtu esimees Märt Rask ütles täna
Raadio 2-e saates „Kõik puhuvad!“, et juristid ja ajakirjandus peaksid kohtuma
ning analüüsima, kuidas vältida meedias ennetavat süüdimõistmist.

Rask selgitas, et meedias ette süüdi mõistmine võib kujundada kohtunike siseveendumisi, ent samas saab kohus otsuse langetamisel tugineda vaid tõenditele. Lõbumajaäris süüdistatava Kristjan Rahnu juhtumit kommenteerides ütles Rask: „Kui väga tõsiste süüdistustega markeeritud tegevus tuuakse avalikkuse ette poolikult ja toore informatsiooniga, siis selline tegevus ei saa õigusmõistmisel tõe tuvastamisele kaasa aidata, pigem raskendab seda. Ilmselt on ühte head ja põhjalikku kohtureportaaži kõvasti keerulisem teha, kui linnuke peost lendu lasta.“

„Mõned lugupeetud institutsioonid kiirustasid oma valikutes toetuste ja stipendiumite äravõtmisel. Siin oleks olnud paslik ära oodata vähemalt esimese astme kohtuotsus, enne kui teha kaugeleulatuvaid järeldusi,“ pidas Rask vajalikuks märkida.

Lisaks pidi Rask tõdema nii enese- kui ka kohtusüsteemikriitiliselt, et kohtuasjade venimist ei saa normaalseks pidada. „Ja kõige hullem on see, et kohus ei saa nõuda tõendiallikaks olevalt tunnistajalt, et ta kolme aasta pärast peaks detailselt mäletama sündmust, mille tunnistajaks ta on,“ selgitas Rask.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. February 2008, 18:06
Otsi:

Ava täpsem otsing