Vaid neli riigikogulast on seni saadikupuutumatuse kaotanud

Annika Matson 06. märts 2008, 13:27

Kui riigikogu võtab Villu Reiljanilt
saadikupuutumatuse, on Reiljan alles viies riigikogu liige, kellelt Eesti
taasiseseisvumise algusest alates puutumatus võetakse.

Varem on saadikupuutumatusest ilma jäänud neli reformierakondlasest riigikogulast: Heiki Kranich, Siim Kallas, Margus Hanson ja Jaanus Tamkivi. Nendest meestest vaid Heiki Kranich on tänaseks poliitikast tagasitõmbunud. Siim Kallas teeb edukalt karjääri Brüsseli võimukoridorides, Margus Hanson on Tartu abilinnapea ning Jaanus Tamkivi keskkonnaminister. Ajalugu näitab, et saadikupuutumatuse äravõtmisele pole mõtet vastu punnida, vaid targem on sellest ise loobuda. Nii on lubanud ka Villu Reiljan ise hääletada oma saadikupuutumatuse võtmise poolt, kui asi hääletusele tuleb. Nõnda on käitunud ka tema eelkäijad.

1996ndal aastal võtab Riigikogu saadikupuutumatuse Heiki Kranichilt, kelle suhtes algatati kriminaalasi, milles teda süüdistati ametiseisundi kuritarvitamises omaaegses Lääne-Eesti pangas.

Kaks aastat hiljem kaotab saadikupuutumatuse Siim Kallas, kelle kelle vastu esitati kriminaalsüüdistus 10 miljoni dollari kadumises. Kallas on aga veenvalt tõestanud, et saadikupuutumatuse kaotus ei takista edukalt valimistel kandideerimast.
2005ndal aastal jäi saadikupuutumatusest ilma veel kaks reformierakondlast - praegune Tartu abilinnapea Margus Hanson ja praegune keskkonnaminister Jaanus Tamkivi. Neist esimene sattus uurimise alla seoses riigisaladusi sisaldavate dokumentide ära kaotamisega ning on ka ainus saadik seni, kes on kohtus ka süüdi mõistetud. 2005. aasta sügisel võttis riigikogu saadikupuutumatuse Jaanus Tamkivilt, kuna uuriti tema tehinguid Kuressaare linnapeana. Kohus Tamkivi süüdi ei mõistnud.

Ammustel lindiskandaali-aegadel on Riigiprokuratuuris korra arutatud ka Keskerakonna juhilt Edgar Savisaarelt saadikupuutumatuse võtmist, kuid olemasolev uurimismaterjal ei võimaldanud teha lõplikku otsust, kas esitada vastav taotlus õiguskantslerile või mitte.

Riigikogu liige on puutumatu. Teda saab kriminaalvastutusele võtta ainult õiguskantsleri ettepanekul Riigikogu koosseisu enamuse nõusolekul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. March 2008, 13:38
Otsi:

Ava täpsem otsing