Enn Heinsoo • 19 märts 2008

Märkmiku-pliiatsi asemel ideid korrastav mõttekaart

Mõtete kaardistamiseks on turul palju tooteid ning tuntuim neist on Mindjet Mindmanager. Hiljuti tuli sellest välja ka uus, järjekorras juba seitsmes versioon. Mindjeti toode on aga tasuline.

Kui teil pole soovi või võimalust toote eest maksta, kuid tahate sellegipoolest pliiatsi ja paberi asemel moodsamat vahendit, võib proovida tasuta veebipõhist lahendust Mind42.

Mõtete kaart ehk inglise keeles mind map on joonis, kus kesksest teemast lähevad laiali kategoriseeritud alateemad. Teemadele on kohati lisatud ka märkmeid, jooniseid, faile vms. Kokkuvõtvalt võib öelda, et tegemist on meetodiga, mis aitab mingit tegevust, kontseptsiooni või ideed süstematiseerida.

Mind42 töötab internetipõhiselt ehk veebilehitseja kaudu. Selle kasutamiseks peab tegema endale konto, kuhu tuleb üllatavalt vähe sisestada isiklikke andmeid. Konto tegemine võtab aega paar minutit, selle järel on võimalik Mind42 keskkonda sisse logida ja hakata koheselt ka oma mõtteid kaardistama.

Veebipõhisesse töökeskkonda on võimalik erinevaid mõttekaarte üles laadida piisavalt lihtsalt. Mind42 toetab ka tasulise Mindmanageri ning tasuta tarkvara Freemind dokumendivorminguid.

Freemindi ja Mind42 peamine vahe on see, et esimene on internetist allalaaditav ja arvutisse paigaldatav. See annab kindlasti eeliseid, kui on vaja töötada ilma internetiühenduseta. Mind42 pakub aga võimalust teha reaalajas koostööd teiste sama keskkonna kasutajatega.

Koostöö jaoks saab Mind42 kodulehel vaid paari klikiga kutsuda oma mõttekaardi loomise juurde teisi kasutajaid. Skype'i konto omanikele on Mind42 keskkonnas võimalus sisestada oma Skype'i kasutajanimi ja otse mõtete kaardistamise koostöölaualt konverentskõnesid alustada.

Samuti toetab Mind42 veebikeskkond suhtlusrakendust Google Talk, mis on samuti integreeritud kasutajaliidesesse.

Funktsionaalsuse osas ületab tasuline tarkvara kindlasti tasuta lahendused, kuid mõtete kaardistamisega alustamiseks sobivad tasuta lahendused kindlasti hästi, kuna elementaarne tööpõhimõte on kõigil lahendustel sarnane.

Mind42 võimaldab mõttekaardi elementidele lisada hüperlinke ehk viiteid veebilehtedele vms, sisestada pilte ja nn vaja-teha-nimekirju.

Mind42 peamine võlu ongi see, et kasutaja arvutisse pole vaja paigaldada tarkvara, kui seal on olemas töötav veebilehitseja. Seetõttu saab kiiresti kolleege tootega kurssi viia ja nendega koos seda kasutama hakata.

Mõttekaardi kasutamise õppimiseks kulub 15 minutit ja harjumuse ning sõltuvuse tekitamiseks tund.

Seda on arukas kasutada kas üksinda, kui vaja näiteks planeerida mingit projekti ja selle olemusest pidevalt ülevaadet omada, või vajadusel ajahaldustarkvaraga, näiteks Outlookiga.

Samuti kulub vahel ära võimalus eksportida mõttekaart Wordi dokumendiks. Oleme sel moel loonud mõned veebikeskkondade kirjeldused mõttekaardis ning siis eksportinud need arendaja jaoks Wordi dokumendiks. Tasuta mõttekaardirakenduste suurimaks puuduseks ongi piisavate ekspordivõimaluste puudumine.

Mõttekaart on kasulik ka koosolekutel, nii märkmete kirjapanekul kui ka esitluste koostamisel. Kui lisad koosoleku märkmed mõttekaarti, on tulemuseks ülevaatlik lehekülg, millest saab võrreldes tekstidokumendiga vajalikku infot lihtsalt leida.

Kui puudub aeg Powerpointi esitluse koostamiseks, olen loonud mõttekaardi ning n-ö jalutanud selles ringi jutu taustaks ja oma ideede selgitamiseks.

Hetkel kuum