Hille Tressum • 4. mai 2008 kell 22:00

Maris Lauri: suvi tuleb raske

Hansapanga majandusprognoosi kohaselt on olukord maailma majanduses ja finantsturgudel oluliselt halvenenud võrreldes eelmise prognoosi väljastamise ajaga. "Me prognoosime, et majanduskasvu aeglustumine Balti riikides jätkub," rääkis Lauri. "Selle põhjuseks on eelkõige sisenõudluse nõrgenemine, kuid välisriikide majandusarengud ning finantsturgude seis määravad selle aeglustumisfaasi pikkuse ja sügavuse," ütles ta.

Lauri hinnangul tabab mõõnaperiood Balti majandusi eri ajal. "Ilmselt kõige kehvemaks perioodiks Eestis jääb selle aasta suvi ja sügis, Lätis 2008.-2009. aasta talv ning Leedus alles 2009. aasta," kõneles Lauri. Kui selleks aastaks ootab pank Eestile 3,5protsendist majanduskasvu, 2010. aastaks on oodata kogu Balti majanduskasvu kiirenemist.

SEB pank ennustab pikemat kahanemisperioodi. "Kuni selle aasta lõpuni kestab veel majanduse kasvumäärade kahanemine, sealt edasi võiks tulla mõningane stabiliseerumine," ütles SEB panga majandusanalüütik Ruta Eier "Aktuaalsele Kaamerale".

Eesti Pank ennustas oma kevadprognoosis majandusele aeglasemat kasvu: selleks aastaks 2protsendist, järgmiseks aastaks 3protsendist ja ülejärgmiseks 5protsendist majanduskasvu.

Oodata on ekspordi kasvutempo aeglustumist 2008. aasta jooksul.

Lauri hinnangul sunnib halvenev olukord ettevõtjaid tootmist üle vaatama ning tõenäoliselt suurendavad nad pärast väikest tagasilööki oma tootmist ja kasvab ka toodangu konkurentsivõime. Selle usu taga on asjaolu, et kõigi kolme riigi ettevõtted on suutnud edukalt kohaneda muutustega näiteks pärast Venemaa kriisi. "Meie arvates peaks järgnev kasvuperiood tooma rahulikuma arengu ja väiksema tasakaalustamatuse, majanduskasv jääb pikaajalise keskmisena 5-7 protsendi kanti."

Hansabank Marketsi analüütikute sõnul võivad koondamised jätkuda ja suureneda ettevõtetes, kus peamine konkurentsieelis seisneb odavas toodangus, kuna ettevõtete finantsseis halveneb.

Mõni koondatud töötaja leiab uue töö suhteliselt kiiresti, kuid paljud koondamised toimuvad piirkondades, kus uusi töökohti on vähe. Näiteks kasvab töötus Narvas ja teatud ametioskustega töötajate seas.

Hetkel kuum