Soome poliitikud leevendaksid kalli kütuse mõju makse alandades

Agnes Ojala 21. mai 2008, 09:50

Soome Keskpartei Keskusta peasekretäri
Jarmo Korhoneni arvates peaks valitsus kõrge kütusehinnaga võitlemiseks alandama
kütuseaktsiisi määra.

Korhonen ütles kodulehel Apila, et kütuste hinnad on juba ületanud rahva valuläve ja mõjuvad riigi majandusele halvavalt, vahendas kauppalehti.fi.

„Kütuse hinnatõus mõjutab sõna otseses mõttes kogu riigi majandust. Hindade tõus kasvatab inflatsiooni, mille tulemuseks on ostujõu vähenemine. See halvendab olukorda eriti madala sissetulekuga ja sotsiaaltoetustest elavatel inimestel,“ märkis Korhonen.

Kütuseaktsiisi määra tõstmine lepiti valitsusprogrammis kokku juba aastaid tagasi. Eesmärk oli suunata inimesi tegema keskkonnasõbralikumaid valikuid. Valitsuse hinnangul pidi maksutõus eelarvesse tooma 300 miljonit eurot lisaraha (umbes 4,8 miljardit krooni).

Ajalehe Kaleva andmetel aga ei toeta mõtet Soome rahandusministeeriumi kantsler Martti Hetemäki. „Euroopa Liidu liikmesriikide rahandusministrid leppisid juba paar aastat tagasi kokku, et kõrgetele kütusehindadele ei tohi reageerida maksualandustega. Me peame püsivalt kõrgemate hindadega harjuma,“ ütles ta.

Kütuseaktsiisi määra alandamise asemel pakkus Hetemäki välja, et palgasaajate ostujõu säilitamiseks võiks alandada tulumaksu määra.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. May 2008, 10:23
Otsi:

Ava täpsem otsing