Euroopa Keskpank jättis intressid muutmata

05. juuni 2008, 14:47

Täna euroala intresse arutanud Euroopa
Keskpank otsustas enimjälgitud baasintressi jätta muutmata 4% tasemele.

Samal tasemel, mis on kuue aasta kõrgeim, on euroala intress püsinud läinud aasta juunikuust.

Intresside langetamine tuure maha võtva majanduskasvu aeglustamiseks võiks kõne alla tulla alles tuleva aasta alguses, näitas agentuuri Bloomberg korraldatud majandusekspertide küsitlus.

Ka Suurbritannia keskpank jättis täna baasintressi muutmata 5%le.

ECB kardab, et ametiühingud suruvad läbi jõudsad palgatõusud ning ettevõtted tõstavad hindu, et kompenseerida toiduainete ja kütuse järsku hinnatõusu. Hinnatõusud nõrgestavad veelgi euroala majandust, mida rõhuvad juba nii laenukriis kui euro tugevus.

„Inflatsiooni väljavaated on muutunud sedavõrd tumedaks, et jätavad praegu teised mured varju,“ kommenteeris agentuurile Bloomberg RBS ökonomist Gareth Classe. „Seni kuni pole veel selgeid märke nn teise ringi efektist (st inflatsiooniootuste juurdumisest), ei ole aga Euroopa Keskpangal pakilist põhjust intresse tõsta. Tõenäolisem on kärbe 2009. aastal,“ ütles ta.

15 euroala riigi keskmine inflatsioon kiirenes maikuus 3,6 protsendile. Sel nädalal kümnendat sünnipäeva tähistanud Euroopa Keskpank on eesmärgiks seadnud 2% piiri, kuid pole seda suutnud saavutada 1999. aastast saadik.

Euroala majandus kasvas esimeses kvartalis arvatust kiiremini, ajendades Rahvusvahelist Valuutafondi tõstma selle aasta SKP prognoosi 1,4 protsendilt 1,75 protsendile. See jääb siiski oluliselt alla läinud aastal saavutatud 2,6%lisele kasvule.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. June 2008, 17:44
Otsi:

Ava täpsem otsing