Gazprom hoiatab Euroopat energia ala „NATO“ eest

12. juuni 2008, 13:24

Sel nädalal Euroopat väisav Gazpromi juht
Aleksei Miller on teinud ridamisi hoiatavaid avaldusi ohtlikest tagajärgedest,
mida Gazpromi plaanidele tõkete seadmine kaasa võib tuua.

Leipzigis, kus tähistati 35 aasta möödumist Venemaa gaasitarnete algusest Saksamaale, ütles Miller, et Euroopa Liitu ootavad „tõsised“ tagajärjed, kui see loob Venemaa gaasifirma vastu „energia-ala NATO“. Viide Põhja-Atlandi sõjalisele alliansile oli vastutorge lääneriikide kriitikale, et Venemaa on moodustamas gaasi-OPECit ehk naftat tootvate riikide eeskujul gaasi tootvate riikide kartelli.

„Parimal juhul viib energia-ala politiseerimine kulukate moonutusteni turul,“ ütles Miller. „Halvima stsenaariumi korral oleksid tagajärjed palju ohtlikumad,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Miller tõrjus ka Rahvusvahelise Energiaagentuuri IEA kriitikat, et Gazprom ei investeeri piisavalt uute maardlate kasutuselevõtmiseks. Gazpromil on plaanis investeeringuid uutesse maardlatesse ja infrastruktuuri selle aasta rekordiliselt 30 miljardilt dollarilt „märkimisväärselt suurendada“, ütles Miller. Euroopa Liit seevastu riskib jääda vajalike investeeringuteta kui jätkab oma kavade elluviimist, mille eesmärk on gaasi tootmise ja tarnimise lahku lüüa. „Euroopa Komisjoni soovitused vertikaalse ülesehituse lammutamiseks ei julgusta energiainfrastruktuuri investeerima,“ ütles Miller. „Selle ehitasid just vertikaalselt integreeritud ettevõtted.“

Gazprom, mis ekspordib juba täna veerandi Euroopas tarbitavast gaasist, tahab oma turuosa kahe uue torujuhtmega veelgi suurendada. „Aidata tagada usaldusväärsed tarned ning edendada ida ja lääne majanduslikku integratsiooni – see on kõige olulisem roll, mida Gazprom saab etendada,“ ütles Miller. Nord Stream ja selle sõsarprojekt South Stream Musta mere alt tagavad Euroopa Liidule Venemaalt usaldusväärsed ja paindlikud gaasitarned, minnes mööda „transiidiriikidest, mille käitumist pole alati võimalik ette ennustada,“ ütles Miller.

Päev varem hoiatas Miller Euroopat deindustrialiseerimise riski eest, kui maailma suurimal maagaasi tootjal ei lasta tulla Euroopa Liidu turule ka seda gaasi müüma.

Riigifirma Gazprom koordineerib oma tegevust sama meelt eurooplastega „eurokraatide“ veenmiseks, et need ei kehtestaks „Gazpromi-vastaseid tingimusi“, ütles Miller Prantsusmaal, kus ta kohtus Prantsusmaa presidendi Nicolas Sarkozyga ning gaasifirma GdF esindajatega. „Muidu ei terenda horisondil mitte energiadefitsiit vaid kontinendi deindustrialiseerimine,“ ütles Miller.

Miller kritiseeris ka Euroopa katseid leida Venemaale alternatiivseid tarnijaid Kesk-Aasiast. „Euroopa soov mitmekesistada varustajate ringi on arusaadav. Ainult et paistab, et sellised deklaratsioonid rajanevad imelikul ideel, et kõik alternatiivid on paremad kui Venemaa tootjate tarned,“ ütles Miller. ELi ja USA valitsusliikmete ja firmajuhtide visiidid Kesk-Aasiasse on aga tekitanud seni vaid kummalise „Kaspia paradoksi“. Mingeid uusi lepinguid pole sõlmitud, üksnes hind, mida Gazpromil Kesk-Aasia gaasi eest maksta tuleb, on tõusnud, ütles Miller.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. July 2008, 12:48
Otsi:

Ava täpsem otsing