NATO on Venemaa turvalisuspakti suhtes kahtlustav

30. juuli 2008, 12:48

Esmaspäevasel NATO kohtumisel tabas Venemaa
esitatud Euroopa Turvalisusleppe plaani kahtlustav vastuvõtt, kuna arvatakse, et
see nõrgendab praegusi liitlasi.

Venemaa suursaadik NATO juures Dmitri Rogozin ütles Reutersile, et Euroopa ja Ameerika poliitikud on lihtsalt mures ja neil on eelarvamused, et venelased pakuvad selle plaani välja OSCE ja NATO nõrgendamiseks. Rogozini sõnul pole need kartused põhjendatud, sest mingit sellist tagamõtet ei ole, kirjutas euobserver.com

Andes intervjuud Vene riiklikule telekanalile NTV Mir, ütles Rogozin: „Mida me pakume, on nagu suhete uuesti alustamine, sest paljudes asjades oleme me omadega ummikusse jooksnud.“ Selles intervjuus oli lääneriikide vastu vaenulik hoopis NTV Miri korrespondent, nimetades NATO tõenäolisimaks võimalikuks vaenlaseks ja moraalselt vananenud organisatsiooniks.

Venemaa presidendilt Dmitri Medvedevi algatatud kava näeb ette üle-Euroopalist mittekallaletungilepingut ning koostööd terrorismivastases võitluses ja immigratsioonivaldkonnas. Sellise lepinguga võiksid ühineda nii NATO, OSCE kui ka mõningad Euroopast väljaspool asuvad riigid, nagu näiteks Kanada, India ja Hiina.

Kui aga Ühendriikide, Briti ja Ida-Euroopa NATO saadikud küsisid Rogozinilt täpsustusi selle idee praktilise rakendamise kohta, vastas Vene diplomaat, et nad pöörduvad selle juurde tagasi septembris.

Üks Venemaa põhilistest ideedest on, et Euroopa kaitse põhineb juba vananenud külma sõja aegsel mudelil ning seetõttu peaks ka Euroopa kaitsepoliitika muutuma. Paljud pooldavadki mitmekiiruselist ELi kaitsepoliitikat, kus proaktiivselt käituvad riigid peaksid koostööd tegema nii uuringute kui ka rahuvalveprojektide raames ning jättes samas maha asjasse skeptiliselt suhtuvad riigid nagu Austria, Bulgaaria, Kreeka ja Iirimaa.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    31. July 2008, 10:45
    Otsi:

    Ava täpsem otsing