Eesti tahab EL sõdureid Gruusiasse

05. august 2008, 18:49

Eesti tegi ettepaneku saata EL sõdurid
Gruusiasse seoses vägivalla puhkemisega Lõuna-Osseetias.

„Rääkisin oma Soome ja Rootsi kollegidega ning leidsime, et EL peaks jälgima arenguid lähedalt ning reageerima kui vaja,“ ütles Eesti välisminister Urmas Paet, lisades veel, et rahutagamine nendes regioonides on sobilik ettevõtmine Euroopa Liidule, kirjutas euobserver.com.

Gruusia on Euroopa Liidule tähtis kui transiidimaa, et tuua lisa naftat ja gaasi Kesk-Aasiast, vähendamaks energiasõltuvust Venemaast. Valmis näitena on 2006 aastal valminud Bakuu-Tblisi-Ceyhan naftajuhe.

Gruusia sihib NATO liikmestaatust ja lõpuks ka EL liikmeks saamist. Praegu aga Lõuna-Osseetia potentsiaalseks sädemeks suuremale ebastabiilsusele. Praegusel hetkel on sealsetele elanikele väljastatud Vene passid ning Venemaa hoiab seal ka oma sõjaväe üksuseid. Samas on Gruusia suurem eralduda sooviv piirkond Abhaasia juba loobunud Saksamaa poolt vahendatavast rahuplaanist seoses Lõuna-Osseetia sündmustega.

Juulis pakkus Saksamaa väliminister välja uue rahuplaani, mis nägi ette Euroopa Liidu suurema kohaloleku piirkonnas ning lisades praegu Venemaa poolt domineeritud rahuläbirääkimistesse ka Euroopa poole.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. August 2008, 13:12
Otsi:

Ava täpsem otsing