Eesti eksperdid: e-arveldamine Gruusias seisab, internet toimib

14. august 2008, 16:32

Küberturvaintsidentidega tegelevast CERT
Eestist on Gruusias kaks eksperti, kelle sõnul on praegu pankades küll
elektrooniline arveldamine peatatud, hulk kodulehti on aga maailma eri paigusse
ümber kolitud ja internet toimib suhteliselt hästi.

Eesti ekspertide sõnul on praegu jõus Gruusia keskpanga korraldus peatada kõikides pankades elektrooniline arveldamine. Alates 9. augusti varahommikust on rünnaku all Gruusia suurim pank, TBC. Panga süsteemiadministraatori sõnul on nad süsteeme ümber seadistanud ja üsna kindlad, et suudavad rünnakutele vastu astuda, kui taas teenuseid pakkuma hakkavad.

Suurima kohaliku interneti teenusepakkuja Caucasuse andmetel võis ründajate internetiliikluse ümbersuunamine mõjutada väiksemaid Gruusia teenusepakkujaid. Probleemi võimendas fakt, et füüsiline kaabel jooksis läbi sõjategevuse piirkonna, teatsid Eesti asjatundjad. Tänaseks kogutud informatsioon viitab sellele, et ümbersuunamisest tekkinud probleemid olid oluliselt suuremad, kui riigi sees arvati.

Praegu ehitab Caucasus Interneti otselinki Lääne-Euroopasse. Lõpetamisel on Musta merd läbistava fiiberoptilise kaabli paigaldamine.

Interneti teenusepakkuja UTG server ei vastanud ja ei olnud võimeline teenust pakkuma. Nüüd on teenus taastatud.

Kokkuvõtteks märkisid Eesti eksperdid, et praegu toimib internet suhteliselt hästi, mobiilivõrk on veidi ebastabiilsem. Enamik rünnakute all olevaid kodulehti on ajutiselt kolitud erinevatesse paikadesse üle maailma. Näiteks on uudisteagentuur Interpress (http://www.interpress.ge) majutusel firmas Servage. Majutust pakkuva ettevõtte Tulip juures on Gruusia kaitseministeeriumi (http://www.mod.gov.ge) ja presidendi (http://www.president.gov.ge) kodulehed. Eestis on hetkel Gruusia välisministeeriumi (http://www.mfa.gov.ge) ja uudisteportaali Civil (http://www.civil.ge) kodulehed.

Gruusia CERT on tüüpiline ülikooli CERT, mis kuulub organisatsiooni GRENA (Georgian Research and Educational Networking Association). 8. augustil alanud küberrünnete käigus võtsid nad üle rahvusliku CERTi ülesanded ja koordineerisid rünnete tõrjumist. Küberrünnete algusest peale on neid aidanud Poola ja Prantsusmaa rahvuslikud CERTid, seda nii tehniliselt kui rünnetest teavitamisel.

Teiste hulgas olid DDoS rünnaku all:
www.president.gov.ge
www.government.gov.ge
www.parliament.ge
www.abkhazia.gov.ge
www.mfa.gov.ge
www.mod.gov.ge
www.mes.gov.ge
www.naec.gov.ge
www.interpressnews.ge
www.forum.ge
www.civil.ge
www.presa.ge

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. August 2008, 18:23
Otsi:

Ava täpsem otsing