Konsultant: lähetusse mineku ja tuleku transpordikulud on erisoodustusmaksuta

08. september 2008, 10:19

KPMG Baltics ASi maksukonsultant Aidi
Kallavus ütles Äripäevale, et lähetusse mineku ja tuleku transpordikulud ei
kuulu erisoodustusmaksudega maksustamisele.

Äripäev küsis Kallavuselt kaks küsimust.

1. Kui töötaja saadetakse lähetusse oma sõiduautoga ning tööandja maksab kinni bensiinikulud, kas siis loetakse selline hüvitis erisoodustuseks?

Tööandja võib töötajale lähetusse mineku ja tulekuga seoses tekkivad transpordikulud maksuvabalt katta, sest seadus piirmäärasid ette ei näe. Erandiks on isikliku sõiduauto kompensatsiooni maksmine. Tööandjal on kaks võimalust:

Esiteks tuleb lähtuda isikliku sõiduauto maksustamise üldreeglitest, st arvestust pidades võib töötajale maksta maksuvaba hüvitist kuni 4 krooni kilomeetri kohta, kuid mitte enam kui 2000 krooni kalendrikuus; ilma sõidupäevikuta aga mitte rohkem kui 1000 krooni.

Teisese alternatiivina on võimalik töölähetuse raames katta töötaja sõidauto kulud, mis tekivad otseselt seoses lähetusega. Bensiinikulu kuulub selliste kulude hulka, aga näiteks sõiduauto remont ja hooldus reeglina mitte. Vajalik on esitada algdokument bensiinikulu kohta. Silmas tuleb silmas pidada, et paralleelselt ei saa töötajale maksta maksuvabalt isikliku sõiduauto kompensatsiooni üldreeglite alusel ja hüvitada kulusid algdokumentide alusel.

2. Kui äriühing kutsub esineja näiteks firmasisesele koolitusle ja talle makstakse kinni kohaletulemise transpordikulu (piletid, bensiinikulu tseki alusel), kas sellelt võib käibemaksu tagasi küsida?

Paraku äriühingu töötajate koolitamiseks kutsutud esineja transpordiga seotud kuludelt ei saa arvestatud käibemaksust sisenkäibemaksu reeglina maha arvata. Tulumaksukohustust ei pruugi selline kulu kaasa tuua, kui ei ületata vastuvõtukuludeks ettenähtud maksuvabasid piirmäärasid, st 500 krooni kuus pluss 2% palgafondist. Aasta lõikes saab rakendada summeeritud arvestust, st kui mõnel kuul vastuvõtukulude maksuvaba piirmäära ära ei kasutata, saab seda teha järgmistel kuudel.

Pikemalt räägib Kallavus erisoodustusmaksudega seonduvast Äripäeva seminaril „Millele pöörata tähelepanu lähetuste hüvitiste maksustamisel ja vormistamisel?“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. September 2008, 10:19
Otsi:

Ava täpsem otsing