Eesti keemiatööstus elab ekspordist

Hallar Meybaum 10. september 2008, 00:00

Keemiatööstusele oli möödunud aasta päris edukas. Tööstusharus, mille toodangust üle 80% läheb ekspordiks, tegutseb ligikaudu 200 ettevõtet, millest 16 annavad umbes 80% kogu keemiatööstuse toodangust. Keemiatööstus annab tööd pisut enam kui 3000 inimesele.

Ekspordi osakaal suureneb jätkuvalt. 2006. aastaga võrreldes kasvas keemiatööstuse sektori eksport mullu 16%. 2007. aastal oli keemiatööstuse impordi kasv 2006. aastaga võrreldes 11%. Seega on tööstusharu ekspordikasv suurem kui impordil.

Tuleb tõdeda, et Eesti keemiatööstuse ekspordikasv toetub kahele asjaolule. Esimene neist on kõrgetest naftahindadest tingitud põlevkiviõli ja teiste põlevkivisaaduste kasvav nõudlus ning hind. Teiseks eksporti toetavaks teguriks on mitmete Eesti keemiatootjate kuulumine rahvusvahelistesse kontsernidesse. Kontsernikuuluvus soosib laialdast eksporti grupi sees. Seda tihtipeale just Venemaa, Ukraina ja Valgevene turgudele, kus kasvupotentsiaal on alles täielikult realiseerimata. Samas annab tunda eelmise aasta aprillisündmuste mõjul Vene transiidi märgatav vähenemine ja raskused Venemaaga kaubavahetuses.

Ekspordiedu tuleb Ida-Virumaalt, kus peamisteks ekspordiartikliteks on Viru Keemia Grupp ASi toodetavad põlevkiviõli ja fenoolid, ASi Nitrofert karbamiidväetised, Velsicol Eesti ASi toodetavad bensoehape, naatriumbensoaat ja plastifikaatorid ning ASi Silmet haruldased muldmetallid ja nende oksiidid.

Teisteks tähtsateks põlevkiviõli tootjateks on Kiviõli Keemiatööstuse OÜ ja Narva Õlitööstus.

Keemiatoodete ekspordi vallas on suur roll Eestis ehituskeemiatoodete (vuugitäitematerjalid, hermeetikud ja ehitusliimid) valmistajatel Henkel Makroflex ASil ja Krimelte OÜ-l. Värvide, lakkide ja muude viimistlusmaterjalide kolm suuremat tootjat Eestis on Akzo Nobeli tütarettevõtte ES Sadolin AS, Tikkurila-Vivacolor AS ja AS Eskaro.

Tarbekeemia ekspordimahud on mõnevõrra tagasihoidlikumad. Väiksematest ettevõtetest toodavad Eestis puhastusvahendeid ja tarbekeemia tooteid Harjumaal Kiili vallas asuv Estko AS, kus toodetakse keskkonnasõbralikke pesuvahendeid nii kodu- kui ka tööstustarbijatele ja autoomanikele. Jõgevamaal Tabivere vallas asuva Mayeri Industries ASi põhitoodeteks on peamiselt Baltimaades ja Skandinaavias turustatavad pesupulbrid.

Nõudlus siseturul on vähenenud. Seoses keemiatööstuse ning majanduse kasvu aeglustumisega Euroopas ja USAs on märgata mõningast tellimuste mahu langust ehkki tellimuste arv Ida-Euroopa ettevõtetelt on suurenenud. Kui 2002. aastal oli kemikaalide ja keemiatoodete tootmises ekspordi osatähtsus toodangu müügis 72,0%, siis eelmisel aastal suurenes see näitaja 81,8%-le.

Selle aasta juunis alanesid kemikaalide ja keemiatoodete tootmises toodangu mahuindeks, müügiindeks ja ekspordiindeks maikuuga võrreldes oluliselt. Selle trendi põhjusteks on tõenäoliselt nõudluse alanemine siseturul, sest elanike kindlustunne on vähenenud, ärikonjunktuuri halvenemine ning välisnõudluse aeglustumine.

Mõjukas ja tarbija jaoks ka negatiivne muutus on tootmissisendite hinna tõus, mis on kergitanud ka toodete hindu tarbija jaoks. Peamine hinnatõus tuleneb nafta maailmaturu hinnast, mis aasta tagasi oli 60-70 USD barrel, ent nüüd on see tõusnud 115 USDni.

Nafta hinna tõus mõjutab keemiatööstuses kasutatavate toorainete hindu ning olulisel määral koos kõrge kütuseaktsiisiga ka transpordi hindu. Enamik tarbekeemia- ja kosmeetikatooteid tuuakse Eestisse ju maanteetransporti kasutades.

Märkimist väärib veel tootmissisendite kallinemine seoses elektrienergia- ja soojusenergia hinna tõusuga ning kütuseaktsiiside tõusuga. Märgatavalt on suurenenud ka tööjõukulud. Kindlasti mõjutavad keemiatoodete hinna tõusu ka igal aastal kuni 20% kerkivad keskkonnatasud. Nii nagu ka ELi direktiividest tulenevad karmistuvad nõudmised, mis tingivad suuremahulisi investeeringuid tootmise ümberstruktureerimiseks ja keskkonnahoiuks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:49

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing