BÖRS: Ameerika aktsiad jälle kiires languses

18. september 2008, 00:26

Ühendriikide aktsiad kukkusid seoses
pankade laenamistegevuse seiskumisega kui American International Group (AIG)
võeti riigi poolt üle, mis omakorda suurendas muresid, et veel mõni suurematest
ettevõtetest ei saa ise hakkama.


Standard Poor`s 500 indeks tegi suurima ühepäevase languse peale 2001 aasta terrorirünnakuid 4,7 %, olles börsipäeva lõpuks 1156,38 punkti kustutades sellega poole 2002 aastal alanud härjaturu kasvust. Dow Jones langes 4,1 % 10609,66 punktini. Nasdaq kukkus 4,9%, olles päeva lõpuks 2098,85 punkti, mis on viimase kahe aasta madalaim tase. Iga tõusnud aktsia kohta New Yorgi börsil langes 14 aktsiat, kirjutas Bloomberg.

Wall Streeti ainsad iseseisvad maaklerfirmad Goldman Sachs Group ja Morgan Stanley tegid kõigi aegade suurima kukkumise. Maailma suuruselt kolmas ettevõte General Electric langes 8,7% ning U.S. Steel Corp libises 11% võrra allapoole. Kolmekuiste Ühendriikide Rahandusministeeriumi võlakirjade hulk langes 54 aasta madalaimale tasemele kui investorid otsisid riigi võlakirjade suhtelist turvalisust ning ettevõtete laenamise kulud tõusid kõrgeimale tasemele alates 1987 aastast.

“See on päris kole lugu, kõige halvem, mida ma 25 aasta jooksul näinud olen. Süsteemi töös hoidmiseks on vajalik vabalt liikuv krediidisüsteem, mida aga praegu ei ole” ütles Fiduciary Trust Co rahajuht Michael Mullaney.

Selle nädalaga on aktsiaturu koguväärtus langenud umbes 4,4 triljoni dollari võrra ning selle põhjusena saab välja tuua kõigi aegade suurima pankroti - Lehman Brothers Holdingsi oma, mis oli kunagi Ühendriikide suuruselt neljas võlakirjadega tegelev firma. Venemaal seisati kõik börsitehingud juba teist päeva järjest ning riik lisas oma kolme suurimasse panka 44 miljardit dollarit, et ära hoida aastakümne suurimat finantskriisi.

Kuld ja hõbe tõusid kui investorid pöördusid väärismetallide kui väärtuse hoidjate poole. Ühendriikide suurim kullatootja Newport Mining Corp. tõusis 9,4 %, tehes Standard Poor´s 500 indeksi aktsiate hulgas suuruselt teise tõusu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. September 2008, 00:39
Otsi:

Ava täpsem otsing