Portfellihaldur: anomaaliad turul jätkuvad

02. oktoober 2008, 15:20

AS-i Hansa portfellihalduri Kristjan Tamla
sõnul oleks aktsiaturu tõusmiseks vaja teadmatuse komponendi vähenemist,
senikaua aga anomaaliad finantsturul jätkuvad.

“Et aktsiaturud on all ja nüüd tasuks aktsiaid osta, sel loogikal pole tänases päevas enam sisu,” kommenteeris Tamla küsimust, kas praegu oleks õige hetk aktsiaid osta. Tema sõnul on suurem hinnalangus nagunii juba möödas. “Et aktsiaturud tõusma hakkaksid taas, selleks peab vähenema teadmatuse komponent. Seni anomaaliad finantsturgudel jätkuvad,” märkis Tamla AS-i Hansa Investeerimisfondid pressikonverentsil.

“Kõigi analüütikute arvates on euroala majandustsükkel nõrgenenud kiiremini, kui arvati, samuti oli arenevatel turgudel kasvu aeglustumine oodatust kiirem. Vaatamata sellele, et mitmed arenevad turud on suutnud oma majanduse viia paremale tasemele, ei jää ka nemad puutumata. USA kriis on jõudnud kõigile arenevatele turgudele,” lausus Tamla.

Inflatsioonioht on möödunud

Tema sõnul majanduskasvu aeglustumine on viinud endaga kaasa ka inflatsiooniohu. “Kõik toorainehinnad on selgelt alanenud. Sel on otsene mõju esiteks tarbijale ja teiseks ettevõtetele, kelle tootmiskulud on madalamad kui varem,” märkis Tamla, kelle sõnul on ettevõtlussektori varude kasv toonud kaasa nõrgema hinnakujundamise võime. "Ettevõtetel on laod täis ning nad tahavad kaubast lahti saada," lausus haldur.

Kui USA majandus aevastab, siis muu maailm saab Tamla sõnul külmetuse, ehkki ülekandekanal on veidi teine. Samuti asuvad tema sõnul erinevad pangad väljaspool USA pigem varem kui hiljem intresse langetama. Kiire globaalne majandustsükli alanemine on Tamla sõnul endaga kaasa toonud selle, et Euroopa Keskpank on oma intresse peagi alandamas. “Mina usun, et juba selle aasta lõpus on Euroopa Keskpank 0,25% punkti võrra intresse alandanud."

Tamla sõnul on finantssektoris ja mujal hetkel palju ettevõtteid, kes vajavad raha ning praeguses olukorras lõikavad kasu just need, kellele seda on. “Ettevõttel on hea äriplaan, kuid pangast raha ei saa. Siis teatud fondid n-ö koputavad ettevõtte uksele ning pakuvad raha ja tahavad näiteks 20% osalust. Investorid saavad hea tootluse ning hiljem müüakse see ettevõte võib-olla maha,” soovitas Tamla, vihjates Hansa private equity fondile.

Dollaril parem väljavaade kui eurol

Portfellihalduri arvates alandab Euroopa Keskpank ilmselt intresse rohkem kui USA, mistõttu peab ta dollarit eurost perspektiivikamaks. "Dollaril on paremad väljavaate kui eurol, Euroopa Keskpank alandab intresse tõenäoliselt rohkem kui USA, seega on dollaril paremad väljavaated," märkis Tamla.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. October 2008, 18:10
Otsi:

Ava täpsem otsing