Swedbank rahustab säästjaid

Mariliis Pinn 03. oktoober 2008, 13:05

Rootsi suurim hoiupank Swedbank asus eile
hoiustajaid rahustama, kuna panga aktsia hind on viimasel ajal jahtuva Baltikumi
majanduse ja Lehman Brothersisse tehtud haisvate investeeringute tõttu kolinal
kukkunud.

Euroopa pankadest on finantskriisis kõige rohkem kannatada saanud just Swedbanki aktsia, mille väärtus kukkus ainuüksi esmaspäeval 19%. Aasta algusega võrreldes on aktsia nüüdseks poole odavam, kirjutas Finacial Times.

Swedbank teatas, et kõik hoiused on riiklikult tagatud 250 000 Rootsi krooni (400 000 EEK) vääruses. Samas teatas pank, kus on tallel veerand Rootsi erahoiustest, et seavad sisse uue trahvi hoiuse ennetähtaegsel lõpetamisel, nii et kaitse laieneks ka üheaastastele hoiustele.

Nimelt peab uue korra järgi peab hoiustaja maksma fikseeritud 2% hoiusest pangale, kui hoius suletakse enne tähtaegselt, selgus Dow Jones uudiskirjast. Varem sõltus hoiustamise ennetähtaegse lõpetamise trahv sellest, mis faasis raha välja võeti.

Rootsi Swedbanki tegevjuht Kjell Hedman sõnas: „Nüüd on klientidele, kes muretsesid, kas nende raha on kaitstud, lihtsam. Saame anda ühese vastuse, et kõik fikseeritud intressiga hoiused on tagatud, väljaarvatud individuaalsed pensionihoiused.“

Samas lükkas ta ümber väited, nagu oleks hoiustajad raha välja võtmas. „Lükkame kuulujutud ümber, kuid finantskriisis on loomulik, et kliendid uurivad, kas nende säästud on tagatud,“ lisas ta. Panga juht mainis, et inimesed kannavad raha teistele kontodele panga sees ja otsivad turvalisemaid tooted nagu riigi võlakirjadega tagatud hoiused. „Meil avatakse iga päev 1500 uut arvet, mida on poole rohkem kui tavaliselt, enamikus on tegu teiste pankade klientidega, kes tahavad oma raha säilimist tagada,“ lisas ta.

Pank keeldus The Financial Timesile kommenteerimast, kas hoiuseid on välja võetud või mitte.

Nagu ka teistel rootsi pankadel, on Swedbankil raske leida pikaaegset finantseerimist, kuid nad on haavatavamad, sest neil on lühem rahastus profiil ja vähem omavahendeid.

Seetõttu teatas Rootsi keskpank Riksbank 60 miljardi Rootsi krooni (96 mld EEK) suurusest rahaeraldusest pankade abistamiseks.

Dow Jones uudiskirjast võib lugeda Ohman Group arvamust, et Riksbanki rahaeraldus peaks elimineerima kõik hirmud, et Swedbank kukub enne aasta lõppu kokku. Ka lisati, et teisedki Rootsi pangad võivad vajada riigipanga tuge.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. October 2008, 16:55
Otsi:

Ava täpsem otsing