Swedbankil on suured laenumured

Mariliis Pinn 06. oktoober 2008, 16:17

Rootsi Swedbankil on paarisaja miljardi
krooni jagu laene, mille tähaaeg kukub lähema aasta jooksul. Kuna kriisi tõttu
on finantsturgudelt raske laenu saada, võivad pangajuhid abi paluda
keskpangalt.

Pangal on laene kokku 664 miljardi Rootsi krooni ehk üle triljoni Eesti krooni jagu, neist enamus on antud välja võlakirjadena. Neist 300 miljardit Rootsi krooni (480 miljardit Eesti krooni) on vaja tagasi maksta lähema aasta jooksul, kirjutas e24.se.

Olukord on panga juhile Jan Lidénile karm. Pöörises finants- ja krediiditurgudelt on raske uut raha laenata, hoolimata sellest, et Swedbankil on hea maine laenude tagasimaksmisel.

Investorid ei usalda enam panka, kuigi Swedbanki kasumlikkus on seni olnud hea, sest pank on pannud miljardeid riskantsesse Baltimaadesse ja ettevõtte aktsia on börsil kukkunud.

Nii räägivad Swedbanki juhid esimest korda võimalusest koputada keskpanga juhi Stefan Ingvesi uksele.

”Kui olukord peaks muutuma nii ekstreemseks, et laenuturg täielikult lukku läheb, siis on meil alati võimalus pöörduda Riksbankeni poole. Tuletan meelde, et seda on juba paljud Euroopa pangad viimase aasta jooksul teinud,” ütles Swedbanki investorsuhete juht Johannes Rudbeck.

See, kui tõenäoliseks kardetav käik võib osutuda, sõltub Rucbecki hinnangul USAst ja sealse valitsuse suutlikkusest finantskriisi ohjata. Kui ongi vaja keskpangalt abi paluda, siis ei ole Swedbank tema hinnangul ilmselt siiski esimene Rootsi pank, mis seda teed läheb.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. October 2008, 12:43
Otsi:

Ava täpsem otsing