Ukraina asus pangandust päästma

Mariliis Pinn 14. oktoober 2008, 12:10

Esmaspäeval tõi Ukraina keskpank välja rea
meetmeid, stabiliseerimaks riigi habrast pangandussektorit, mida raputavad
usalduskriis, langev valuuta ja süvenev poliitiline kriis.

Riigi keskpank tegi ettepaneku peatada kuueks kuuks deposiitide ennetähtaegne väljavõtmine, et takistada nn pangajooksu, kirjutas The Finacial Times. Rohkem kui kolmekordseks tõsteti deposiitide garantii, mis nüüd on 28 100 eurot ehk 440 000 krooni. Ka tõsteti pankadelt nõutavat reservmäära.

Keskpanga asejuht Volodimir Korotjuk ütles, et abinõud peaksid olukorra kuu ajaga või isegi kiiremini stabiilseks muutma.

Royal Bank of Scotlandi analüütiku Tim Ashi hinnangul võeti abinõud kasutusele keset kohaliku panganduse kriisi, poliitilist ebastabiilust ja muu maailma finantskeerist. Tema hinnangul on oktoobris Ukraina pankadest välja võetud juba 4% ehk 3 mld dollari väärtuses hoiuseid.

Ukraina keskpank on viimastel päevadel eraldanud üle miljardi dollari erakorralist abi, et leevendada likviidsusprobleeme ja aidata panku. Kõige suurema 600 miljon dollarise abi sai riigi suuruselt kuues pank Prominvestbank. Suuruselt järgmine Nadra kinnitas, et sai valituselt 290 miljonit dollarit abi.

Kiievi pankurite sõnul võib likviidsusprobleeme tulla 170 pangal.

Ukraina majandus on viimastel aastatel kasvanud terase kõrge hinna ja laenubuumi tõttu. Nüüd terase hind kukub ja maailma krediidikriisi tõttu on laenuraha saamisega raskusi.

Ukraina president Viktor Juštšenko saatis kuu alguses riigi parlamendi laiali ning teatas uute üldvalimiste korraldamisest, mis oleksid viimase kolme aasta jooksul juba kolmandad. Juštšenko otsuse tingis asjaolu, et Ülemraadas esindatud parteid ei suutnud ettenähtud aja jooksul koalitsiooni moodustada. Ukraina valitsus lagunes septembris Juštšenko ja peaminister Julia Tõmošenko erimeelsuste tõttu.

Reitinguagentuurid teatasid negatiivsest väljavaatest Ukraina pankadele, vahendas Bloomberg. Standard Poor's alandas väljavaate stabiilsest negatiivseks riigi suuruselt seitsmendal pangal VAT Nadra Bankil, suuruselt kümnendal laenajal ZAO Alfa-Bankil ja PKO Bank Polski SA Ukraina filiaalil Kredobank. S P krediidi analüütik Annette Ess põhjendas seda kõrgest inflatsioonist ja kohaliku raha devalveerimise ohust tulevate mõjudega.

Fitch Ratings teatas täna, et globaalne finantsturgude olukord, halvenev makrokliima ja poliitiline ebakindlus on tuntavalt suurendanud Ukraina pankade riske.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. October 2008, 11:35
Otsi:

Ava täpsem otsing