Godmanis: Läti on valmis oma panku toetama

22. oktoober 2008, 14:39

Läti peaministri Ivars Godmanise sõnul
kavatseb Läti Euroopa Liidu riikide eeskujul toetada oma pangandussüsteemi ning
on vajadusel valmis kohalikke panku rekapitaliseerima.

"Me ei saa lihtsalt ignoreerida maailmas toimuvat ja öelda, et kõik on korras," ütles Godmanis täna telesaates 900 sekundit. "Me peame olema valmis igaks võimalikuks olukorraks."

Riik on valmis lisama pangandussüsteemi likviidsust ning on juba tõstnud riikliku hoiusegarantii 50 000 eurole.

Läinud nädalal ütles Royal Bank of Scotland Capital Markets, et arenevate riikide seas on Läti panganduskriisi riski poolest kolmandal kohal maailmas. Veelgi suuremad riskid on vaid Islandil ja Kasahstanil.

Pankade rekapitaliseerimine tähendab, et Parex Banka, mis on suurim pank Balti riikides, mis ei ole lääne omanike kontrolli all, saab vajadusel abi. Swedbank ja SEB, mis on Lätis suuruselt esimesel ja kolmandal kohal, saavad abi Rootsi riigilt, ütles Godmanis.

Esmaspäeval teatas Rootsi valitsus, et on valmis garanteerima Rootsi pankade laenud kuni 1,5 triljoni Rootsi krooni ulatuses ning looma stabiliseerimisfondi, millest vajadusel hätta sattunud panku toetada. Neljast suuremast pangast kolm on Lätis Rootsi omanike käes.

Swedbank saab umbes kolmandiku kasumist Balti riikidest ja on regiooni andnud 15% laenudest. SEB pangal tuleb Balti riikidest viiendik ärikasumist, vahendas Bloomberg.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. October 2008, 14:39
Otsi:

Ava täpsem otsing