Silvia Viidik • 23. oktoober 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Maailma parimad riigid on selgunud

Riikide paremuse edetabelid on huvitav lektüür vabal ajal lugemiseks, kuid nende usaldusväärsus on kaheldav.

Taas on avaldatud maailma konkurentsivõimelisemate riikide edetabel. Koostajaks on World Economic Forum ning võrdlusena on toodud ka Šveitsi ärikooli IMD edetabel.

Suurem osa esikümnest on ootuspäraselt Euroopa riigid, kuigi esikohta troonib endiselt USA. Viimane tuli üllatusena isegi tabeli koostajatele, kes kiidavad riigi kõrgetasemelist ärikultuuri ja ülikoole.

Teisele kohale maandas end Šveits, kes paistab silma innovatiivsusega. Talle järgnevad Taani, Rootsi, Singapur ja Soome.

Ühe natuke naljaka (või peaks ütlema, et päris kurva) olukorra on tekitanud Islandi positsioneerimine lausa 20. kohale. IMD kooli teadurid riiki tabelisse lisanud ei ole ning selleks on viimaseid nädalaid vaadates ka päris häid põhjuseid.

Meie kaunis kodumaa on edestanud teised Balti riigid ning rühkinud 32. kohale. IMD tõstaks meid küll 23ndaks, aga mis sellest. Ka oma idanaabrist oleme mitmekümne koha võrra ees.

Sellised edetabelid, ehkki need on koostatud väga paljude erinevate näitajate alusel, mille eest saab punkte teenida, on siiski kaunis subjektiivsed. Kui saaksime selliseid hinnanguid täiel määral usaldada, kas siis oleks üldse probleemi arutamaks, millisel riigil on järgmisena Islandi-sarnane õnnetu saatus. Või kuhu peaks oma raha suunama.

Sellised tabelid on küll väga head meelelahutuslikud elemendid, kuid oma raha puudutavaid otsuseid nende alusel teha ei oleks ilmselt just kõige mõistlikum.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt