Vahelduseks ka mõned head uudised

Tõnis Oja 28. oktoober 2008, 00:00

Igal halval nähtusel on samal ajal ka teine pool - nii on praegu langenud nafta hind üsna järsult ning samuti pikaajaliste laenude baasintressiks kujunenud kuue kuu Euribor.

Intress, mida enam kui 100 000 eluasemelaenu võtnud Eesti inimest pingsalt jälgib, on alates 9. oktoobrist kukkunud pea ½ protsendipunkti võrra, 4,964 protsendile.

Võib arvata, et üsna suure tõenäosusega võib intress langeda veelgi, sest Euroopa Keskpanga president Jean-Claude Trichet vihjas üsna selgelt, et pank võib järgmisel neljapäeval langetada baasintressi veelgi.

Kuni oktoobrikuu alguseni oli Euroopa Keskpangal USA kolleegide omast erinev rahapoliitika, sest kui sealpool Atlandi ookeani intressi langetati, siis Euroopa Keskpank seda suvel hoopis tõstis. 8. oktoobril ühineti siiski Euroopa Keskpank suurriikide keskpankadega ning alandas baasintressi 3,75 protsendile.

Tõsi, nüüd on Euroopa Keskpangal baasintressi ka märkimisväärsemalt lihtsam langetada, sest inflatsiooni peamootor - nafta hind - on suviselt 147,11 dollarilt barreli kohta kukkunud enam kui poole võrra. Eile hommikul kukkus musta kulla hind 17 kuu madalaimale tasemele.

Seetõttu usuvadki analüütikud, et Euroopa Keskpank võib alandada baasintressi isegi ½ protsendipunkti võrra. Ka Trichet vihje baasintressi kärpimisele oli üsna tugev. Madridis peetud kõnes lausus ta, et otsus pole kindel, vaid üks võimalus. Mulle tundub küll, et kui keskpanga president nii lausub, siis peaks otsus olema üsna kindel. Teine võimalus on suuline mõjutamine, aga praegu see ilmselt ei tööta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing