Tõnis Oja • 27. oktoober 2008 kell 22:00

Vahelduseks ka mõned head uudised

Igal halval nähtusel on samal ajal ka teine pool - nii on praegu langenud nafta hind üsna järsult ning samuti pikaajaliste laenude baasintressiks kujunenud kuue kuu Euribor.

Intress, mida enam kui 100 000 eluasemelaenu võtnud Eesti inimest pingsalt jälgib, on alates 9. oktoobrist kukkunud pea ½ protsendipunkti võrra, 4,964 protsendile.

Võib arvata, et üsna suure tõenäosusega võib intress langeda veelgi, sest Euroopa Keskpanga president Jean-Claude Trichet vihjas üsna selgelt, et pank võib järgmisel neljapäeval langetada baasintressi veelgi.

Kuni oktoobrikuu alguseni oli Euroopa Keskpangal USA kolleegide omast erinev rahapoliitika, sest kui sealpool Atlandi ookeani intressi langetati, siis Euroopa Keskpank seda suvel hoopis tõstis. 8. oktoobril ühineti siiski Euroopa Keskpank suurriikide keskpankadega ning alandas baasintressi 3,75 protsendile.

Tõsi, nüüd on Euroopa Keskpangal baasintressi ka märkimisväärsemalt lihtsam langetada, sest inflatsiooni peamootor - nafta hind - on suviselt 147,11 dollarilt barreli kohta kukkunud enam kui poole võrra. Eile hommikul kukkus musta kulla hind 17 kuu madalaimale tasemele.

Seetõttu usuvadki analüütikud, et Euroopa Keskpank võib alandada baasintressi isegi ½ protsendipunkti võrra. Ka Trichet vihje baasintressi kärpimisele oli üsna tugev. Madridis peetud kõnes lausus ta, et otsus pole kindel, vaid üks võimalus. Mulle tundub küll, et kui keskpanga president nii lausub, siis peaks otsus olema üsna kindel. Teine võimalus on suuline mõjutamine, aga praegu see ilmselt ei tööta.

Hetkel kuum