Tõnis Oja • 13. november 2008 kell 22:00

See aasta rühib ajaloo halvimaks

Kui viimase poolteise kuuga midagi enneolematult positiivset ei juhtu, saab sellest aastast ilmselt Tallinna börsi tosinkond aastat kestnud ajaloo kehvim aasta.

Kümne enamkaubeldava aktsia hinnaliikumist peegeldav Äripäeva indeks on sel aastal kukkunud juba 62 protsenti, mis on vaid mõne protsendi võrra vähem kui senine halvim, 1998. aasta. Siis langes indeks 67,4 protsenti. Äripäeva indeks eile küll kerkis 0,45 protsendi võrra, aga see toimus vaid tänu ühele tehingule Tallinna Vee aktsiaga. Tehingu suuruseks oli üks (!) aktsia, aga kergitas veefirma väärtpaberi hinda 8,7 protsenti ning selle tõusuta oleks Äripäeva indeks langenud 1,2 protsenti.

See, et aasta viimase poolteise kuuga langustrend asendub tõusuga, on üsna vähetõenäoline. Pigem võib see juhtuda järgmisel aastal. Tasuks meenutada, et eelmine ja ühtlasi Tallinna börsiajaloo esimene börsilangus lõppes 1998. aasta 28. detsembril ehk sisuliselt aasta lõpus (aasta lõpuni jäi siis veel kolm kauplemispäeva).

Eelmise tõusutsükli lõpp jäi eelmise aasta veebruari algusesse. Seega on kukkumine kestnud juba pea 22 kuud, esimene langus (1997. aasta augustist 1998. aasta detsembrini kestis 16 kuud.

Eelmisel langusel kukkus Äripäeva indeks 82,5 protsenti, sel langustsüklil on aktsiate hinnad langenud 75 protsenti. Langusruumi veel on.

Hetkel kuum