Soome riik toetab oma eksportijaid

18. november 2008, 17:34

Soome valitsus on valmis ekspordifirmasid
laenudega aitama, sest pangad on laenukraanid kinni keeranud ja majandus
kannatab.

"On oht, et Soomele olulised ekspordiprojektid tühistatakse või lükatakse pankade likviidsusprobleemide tõttu edasi," ütles Soome majandusminister Mauri Pekkarinen täna tehtud avalduses.

Soome valitsus eraldas täna Soome riiklikule ekspordikrediidi firmale Suomen Vientiluotto Oy 1,2 miljardit eurot ehk 18,7 miljardit krooni ekspordiprojektide rahastamiseks. Programm kestab 2010. aastani, vahendas agentuur Bloomberg.

Ülemaailmne finantskriis on halvanud laenuturud üle ilma ning viinud euroala esimesse majanduslangusesse 1999. aastast.

Soome valitsus kärpis täna Soome tuleva aasta majanduskasvu prognoosi 0,5%le veel augustis loodetud 1,8%lt. Tänavu kasvab Soome SKP 2,5%.

"Eksport kahaneb, kuna nõudlus välisturgudel väheneb," teatas Soome valitsus ning lisas, et mõned eksporti reguleerivad seadused tuleb ära muuta. Ekspordi osakaal on kolmandik Soome SKPst.

Augustis kahanes näiteks Soome metsatööstuse eksport aastatagusega võrreldes 16%. Stora Enso ja UPM-Kymmene on tänavu Soomes koondanud juba enam kui 1700 töötajat.

Lisaks eksporditööstusele eraldas Soome valitsus 80 miljonit eurot laenudeks alustavatele firmadele, millel on samuti raskusi laenuraha hankimisega.

Soome parlament kutsus täna valitsust üles ära muutma riiklikku laenugarantiid Soome pankadele (maksimaalselt 50 miljardit eurot), et anda riigile võimalike abivajajate üle suurem kontroll ja otsustamisõigus.

Nädalapäevad tagasi teatas ka Rootsi valitsus, et Svensk Exportkredit saab riigilt 3 miljardit Rootsi krooni ehk 4,7 miljardit Eesti krooni, et parandada ekspordifirmade juurdepääsu pikemaajalistele laenudele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. November 2008, 10:56
Otsi:

Ava täpsem otsing