USA rahandusministriks nooruslik tehnokraat

22. november 2008, 21:23

Erinevalt George W. Bushist, kes nimetas
oma rahandusministrid tööstushiidude või Wall Streeti investeerimispankade
tippude seast, on USA järgmiseks presidendiks valitud Barack Obama suurema
panuse teinud akadeemikutele ja tehnokraatidele.

Obama rahandusministriks, kes läheb eesliinile võitluses finants- ja majanduskriisiga, saab USA meedia andmeil tänane New Yorgi keskpanga juht Timothy Geithner.

47-aastane Geithner, kes on õppinud jaapani ja hiina keelt ning kel on John Hopkinsi Ülikoolist magistrikraad rahvusvahelises majanduses, on New Yorgi keskpanka juhtinud 2003. aastast. Selles ametis osaleb ta ka USA baasintresside määramises. Enne seda töötas ta pikka aega USA rahandusministeeriumis – nii demokraatide kui vabariiklaste võimu ajal – ja IMFis. Suure osa oma karjäärist on ta tegelenud erinevate finantskriiside lahendamisega alates Mehhikost ja Aasia finantskriisist tänase kriisini, kus ta New Yorgi keskpanga juhina on olnud kõigi tähtsamate otsuste juures. Sealhulgas investeerimispanga Bear Stearns päästmine, kindlustuskontserni AIG ülevõtmine riigi poolt ning otsus lasta investeerimispank Lehman Brothers pankrotti.

Rahandusministri portfell on Obama valitsuses üks kaalukamaid. Rahandusminister otsustab 700 miljardi dollari suuruse abipaketi kasutamist, millest tänane rahandusminister on kulutanud 250 miljardit dollarit osaluste omandamiseks pankades ning 40 miljardit AIG päästmiseks. Samuti peab ta otsustama kui suurt ergutust majandus veel vajaks – mõnede analüütikute hinnangul vähemalt 300 miljardit dollarit. Tema hakkab arutama finantsturgude reformimist, et vältida tänasega sarnaste kriiside kordumist, tema peab otsustama hüpoteeklaenuhiidude Fannie Mae ja Freddie Maci tuleviku ning tegelema USA ja Hiina suhetega. Tema on juhtfiguur, kes peab ellu viima Obama lubatud maksukärped keskklassile ning maksutõusu riigi rikkaimatele.

Kõige selle juures pärib Geithner rekordilise eelarvedefitsiidi, mis ähvardab tuleval aastal kerkida 988 miljardile dollarile. Rahandusminister Hank Paulson teatas sel nädalal, et valitsus emiteerib võlakirju 1,5 triljoni dollari eest.

„Järgmine rahandusminister peab lahendama kriisi ja tegema plaane tulevikuks,“ ütles endine Bill Clintoni rahandusminister Robert Rubin. „Ta peab võitlema kahel rindel korraga,“ ütles ta. Rubini sõnul, kes ise rahandusministrina keskendus esimese ülesandena USA suure eelarvedefitsiidi vähendamisele, on praegu tähtsam majanduse stimuleerimine.

Kui Geithner viis aastat tagasi New Yorgi keskpanga juhi kandidaadiks nimetati, tuli see paljudele üllatusena. „Ta oli väga noor ja rääkis leebe tooniga,“ ütles Geithneri ametisse valinud komisjoni juht Peter G. Peterson agentuurile Bloomberg. „Küsimus oli, kas tal on piisavalt kaalu, tugevust ja isiksust, et teha raskeid otsuseid?“ Oli.

Endise New Yorgi keskpanga ametniku Dino Kosi sõnul on Geithner pigem pragmaatik kui ideoloog. Teda iseloomustatakse kui inimest, kes jääb pinge all rahulikuks, kes suudab näha probleemi erinevaid tahke ning kes tunnetab hästi, mis on poliitiliselt võimalik.

Praeguses finantskriisis on Geithner pooldanud kiiret interventsiooni finantsturgudele ning ilmselt jätkab ta aktiivse sekkumise kursil ka rahandusministrina.

„Turg on selle uudise (Geithneri ministriks nimetamise) positiivselt vastu võtnud – inimestele meeldib selgus. Ta tunneb mängu ja on terane mees,“ ütles BNYConvergEx kauplemisosakonna juht Anthony Conroy.

Rahandusministri kandidaadiks pakuti ka Bill Clintoni viimast rahandusministrit Lawrence Summersit, Harvardi ülikooli professorit, kes ilmselt saab majandusnõuniku koha Valges Majas. Summersist võib 2010. a saada Ben Bernanke mantlipärija USA keskpanga juhi kohal.

USA meedia andmeil nimetab Obama Geithneri ametlikult rahandusministri kandidaadiks tuleva nädala alguses, mil antakse teada ka teised võtmeisikud majandusküsimustega tegelevas meeskonnas.

Tähtsamatest ametikohtadest saab USA kaubandusministriks ilmselt Bill Clintoni endine energiaminister ja USA saadik ÜROs Bill Richardson. Hillary Clinton on tõenäoline kandidaat välisministri kohale – tema nimetamine võib aset leida peale tänupüha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. November 2008, 21:23
Otsi:

Ava täpsem otsing