ÄP fototoimetus • 26. november 2008 kell 22:00

Nordea Eestis omapäi laenumakset ei tõsta

Aripaev.ee küsimustele vastas eile Nordea Panga juht Vahur Kraft.

Soomes tõstis Nordea ühepoolselt laenumarginaale. Kas midagi sarnast on lähiajal ka Eestis plaanis?

Lähtume oma tegevuses klientidega sõlmitud lepingutest. Selles mõttes on leping kliendiga A ja O, mille alusel pank saab toimetada. Kui seda võimalust kliendilepingutes kirjas ei ole, siis me seda ei kasuta.

Kas Soome puhul võib siis eeldada, et see võimalus oli kliendilepingutes kirjas?

Ma ei ole 100% kursis Soome lepingutega, aga ilmselt seal mingid võimalused olid. Ma jään vastuse võlgu.

Uus Maa Kinnisvara juhi Mika Sucksdorfi ütlusel on paljud arendajad nõiaringis, sest pangad on seadnud piiri, millest allapoole ei tohi korterite hinda lasta, aga selle hinnaga müüa ei õnnestu. Kas Nordea kavatseb ka arendajatele piiri seada?

Ei, mina ei ole küll sellest midagi kuulnud ja iga arendaja tegutseb ikka vastavalt oma äriplaanile ja võimalustele. Pank küll mingeid piire ei sea ei ühele ega teisele poole.

Kui palju on Nordeas hapude laenude maht kasvanud III kvartalis võrreldes eelmise aasta sama ajaga?

Mis puudutab halbu laene, siis selge see, et kui majanduskeskkond muutub halvemaks, toob see kaasa teatava kasvu. Aga ma võin öelda küll, et võrreldes turuga on meie olukord suhteliselt hea.

Kui suurt survet avaldab Nordeale emafirma, kui palju lastakse teil otsustada?

Iga äriühing on oma tegevuses vastutav oma finantsnäitajate eest. Meil on kindlasti olemas üldine grupipoliitika ja üldised eesmärgid, finantseesmärgid. Meie tegevus lähtub nendest eesmärkidest. Mingeid muutusi meie tegevuspoliitikas pole.

Kas Eesti krooni devalveerimine lööks Nordea uppi?

Aga miks Eesti krooni peaks devalveerima?

Aga kui see tuleks päevakorda?

No aga see ei tule ju. Mina olen selles enam kui kindel. Olles ise üks krooni sisseviijaid, siis ma arvan, et elu on näidanud, et selleks ei ole mingisugust vajadust ega põhjust. Ja ka praegu me näeme, et erinevad sektorid kohanduvad, kes kiiremini, kes aeglasemalt. See on sama küsimus, kas ma arvan, et ühel hetkel päike ei tõuse enam. Minu arvates ei saa niimoodi küsida.

Kas Kalevile laenu andnud pangana ei karda Nordea, et Kalev ja Tere satuvad raskustesse?

Me ei kommenteeri kuidagi klientidega seotud asju.

Autor: ÄP

Hetkel kuum