Viivitus tõi Eesti kütusefirmadele kaks miljonit päevas

01. detsember 2008, 11:32

Aeglane reageerimine nn kütuste maailmaturu
hindade kukkumisele tekitas Eesti suurtele kütusefirmadele kaks miljonit
lisakrooni päevas.

Äripäeva arvutuste kohaselt kasvas pliivaba bensiini jaemüügi marginaal suurte kütusefirmade automaattanklates selle aasta novembris 2,04 kroonini liiter võrrelduna 0,67 krooniga aasta tagasi. Selle aasta keskmine marginaal on 1,23 krooni (rekordilise novembrikuu eelse seisuga oli see 1,16 krooni liiter).

Statistikaameti andmetel on kütuste jaemüügi 12 kuu käive oktoobri lõpu seisuga 8,9 miljardit krooni, mis tähendab, et marginaali suurendamine novembris krooni võrra liiter tekitas kütusefirmadele umbes kaks miljonit krooni lisakäivet päevas.

Tõenäoliselt on marginaalide tõstmine (õigemine kõrgemaks jätmine) seotud kütuste müügi kasvu aeglustumisega.

Statistikaameti andmetel oli kütuste jaemüük oktoobris 701 miljonit krooni, mis oli 8,7 protsenti enam, kui aasta tagasi. Selle aasta varasematel kuudel kasvas kütuste jaemüügi ühe kuu käive vahemikus 22 kuni 33 protsenti aastas.

Äripäev arvutab pliivaba bensiini 95 jaehinna marginaali üle kümne aasta. Arvutuse aluseks on võetud kütuse hulgihinnad Rotterdami sadamas (koos transpordi ja kindlustusega), USA dollari päevakurss ning maksud. Nafta ja naftasaaduste hinnad Rotterdami sadamas on kütuste baashindadeks Põhja-Euroopas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. December 2008, 15:34
Otsi:

Ava täpsem otsing