TV3 operaatori tõttu kostusid ülekuulamislindid kohtumaja koridoris

10. detsember 2008, 14:54

Harju maakohtu turvalintidest selgub, et
TV3 operaatori tõttu kuulsid Villu Reiljani, Tarmo Silla ja Aivo
Pärna kohtuistungi ülekuulamislinte ka need, kes olid kohtusaalist
väljaspool.

Harju maakohus on välja selgitanud põhjused, miks Villu Reiljani, Tarmo Silla ja Aivo Pärna üle 5. detsembril peetud kohtuistungil kuulatud helisalvestised kostusid kohtusaali ukse kohal koridoris olevasse kõlarisse.

Kohtusaalis toimunu jõuab kohtukoridori vaid sellel juhul, kui kohtusaalis olev võimendi ja kohtukoridoris olev kõlar on sisse lülitatud, teatas kohus.

Audioseadmete ülevaatamisel tuvastati, et lisaks heli võimendamiseks kohtusaali kõlaritesse ettenähtud kanalile oli sisse lülitatud ka kanal kohtusaali ukse taha paigaldatud kõlarisse. Turvasalvestuste ülevaatamisel selgus, et riigiprokurör Triin Bergmann tõusis kolmel korral oma laua tagant ja lülitas midagi võimendis. Pärast prokuröri viimast lülitust hakati kuulama helisalvestisi.

Mõnikümmend sekundit pärast seda, kui saalis hakkas kõlama helisalvestis, keeras saali ukse taga oleva kõlari helitugevuse reguleerimise nuppu koridoris olnud meesterahvas, kes on kohtu pressiesindaja sõnul telekanali TV3 operaator. Kohe hakkasid saali ukse taga olevad kaks operaatorit (TV3 ja Kanal2) seda kõlarit ka filmima.

Tehniline ülevaatus näitab, et fuajee kõlarit saab sisse ja välja lülitada ainult võimendi vastavast klahvist ja hääle valjuks keerata kõlaril olevast nupust. Videosalvestusest on näha, et fuajees olevat kõlarit ei puudutanud keegi enne TV 3 operaatorit.

Enne helisalvestiste ettemängimist kohtu ukse taha kõlarisse istungisaalis toimunu ei kostnud.

Ajakirjanduses kõlanud väited istungil kuulatud helisalvestiste transleerumisest „kõigis kohtusaalides” ja „kohtumaja ees tänaval” on ekslikud.

Selleks, et taoline kahetsusväärne olukord enam ei korduks, peab kohus korraldama kohtusaalis helisalvestise kuulamise nii, et see toimuks ainult kohtu infosüsteeme haldava registrite ja infosüsteemide keskuse IT-spetsialisti juuresolekul ning kohus loodab, et kohtu ruumides viibivad meedia esindajad ei puutu kohtu tehnilisi seadmeid.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. December 2008, 15:27
Otsi:

Ava täpsem otsing