BÖRS: pangad kukuvad kivina

Mait Jüriado 15. jaanuar 2009, 18:01

Wall Streeti tirivad alla pangad. Indeksid
-2%.

Dow Jones tööstuskeskmine on seitsmendat päeva järjest languses, mis on pikim langusjada alates Lehmani põhjaminemisest. Just finantssektor tirib täna turgu. Investorid kardavad, et pankadel on kapis veel luukeresid. Nii Bank of America kui ka Citigroup näitavad täna mitmekohalisi protsentuaalseid miinusnumbreid.

Dow Jones tööstuskeskmine oli viimati languses 2,1%, Standard Poor's 500 indeks miinuses 2,55%, Nasdaq languses 1,85%.

J.P. Morgan Chase (JPM) teatas täna enne turgude avanemist 76%-lisest kasumi vähenemisest. Pank kirjutas neljandas kvartalis maha krediidikahjusid 2,9 miljardit dollarit. Kvartalikasum küündis 702 miljoni dollarini ehk 7 USA sendini aktisa kohta. Aasta tagasi teeniti 2,97 miljardit dollarit ehk 86 USA senti aktsia kohta. Ettevõtte viimati languses 0,15%.

Bank of America (BAC) vaevleb võimalike probleemide käes. Täna kukutud juba 20,25% ja aktsia tegi viimase 18 aasta uued põhjad. Wall Street Journali teatel vajab pank Merrill Lynchiga ühinemise lõpetamiseks lisamiljardeid. Merrill Lynchiga on ühinemine läinud vaevaliselt, kuna Merrilli kahjumid on olnud oodatust suuremad.

Citigroup (C), kes teatab oma kvartalitulemused homme, on kukkunud 17,5% 3,75 dollarini. Goldman Sachs (GS) on miinuses 7,1%. Morgan Stanley (MS) languses 8,2%.

Nädalaga on töötu abiraha saajate arv kasvanud 54 000 saaja võrra sesoonsusega korrigeeritud 524 000 saajani. Nelja nädala keskmine saajate arv on 518 000, mis on 55% kõrgem kui samal perioodil aasta tagasi.

"Majanduskeskkong ning uudised on praegu kõige tähtsamad ning need pole üldse mitte positiivsed. Töötus jätkab ronimist veel mõnda aega ning see põhjustab üleüldist nõrkust," kommenteeris Loomis Sayles Co. finantsgrupist Dean Gulis Bloombergile.

Eile peale turu sulgemist teatas Apple (AAPL) tegevjuht, et astub kuni juunikuuni ettevõtte juhtimisest terviseprobleemide tõttu kõrvale. Kuigi Jobsi terviseprobleemid on juba üsna kaua teada, kaotasid eile aktsiad mõne minutiga uudise peale peaaegu 10 dollarit. Ettevõtte aktsiad olid viimati 5% miinuses.

Peale turu sulgemist teatab oma tulemused kiibitootja Intel (INTC) ning biotehnoloogiaettevõte Genentech (DNA).

Euroopa keskpank alandas intresse 0,5% võrra 2%-le. Euro on uudise peale nii dollari kui naela vastu langusesse läinud.

Nafta maksis viimati USAs Nymexil 34,07 dollarit barrel ehk -8,61%. Veebruarikuu futuurid on teinud ka uued põhjad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. January 2009, 19:12
Otsi:

Ava täpsem otsing