BÖRS: allakäigutrepp jätkub

Mait Jüriado 14. jaanuar 2009, 23:10

Wall Street kuuendat päeva järjest
miinuses. Dow 7% kaugusel novembrikuu põhjadest.

USA aktsiaturud langesid kuuendat päeva järjest. Halvad uudised Euroopa ning USA pangandussektorist, jaemüüjatelt ning paljudelt teistelt ettevõtetelt, kes on hoiatanud kesiste tulemuste eest, viisid aktsiad selle aasta tugevamasse langusesse.

Kolmekümnest suuremast USA lipulaevast koosnev Dow Jones tööstusindeks kukkus 2,95% 8200 punktini, erinevate sektorite ettevõtetest koosnev S P 500 indeks kukkus 3,35% 842,6 punktini, tehnoloogiasektorile keskenduv Nasdaq indeks lõpetas päeva miinuses 3,67% ning väikeettevõtete indeks Russell 2000 langes 4,35%.

Dow Jones tööstuskeskmine on kuue viimase kauplemispäevaga kaotanud peaaegu 9% oma väärtusest.

Detsembris kukkus jaemüük USAs tervelt 2,7%. Analüütikud ootasid detsembri jaemüügi kukkumiseks 1,7%. Novembris kukkus USA jaemüük 1,8%. Kui automüük sisse arvata, kukkus jaemüük USAs rekordilised 3,1%, mis on suurim vähenemine alates 1990. aastast. Loe detsembrikuu jaemüügist pikemalt siit.

S P 500 indeks on andnud üle poole tõusust käest 20. novembri põhjadest, sest ettevõtete kasumiväljavaated muutuvad üha tumedamaks. S P 500 indeks tegi allapoole pöörde 6. jaanuaril, kui negatiivsete uudiste rohkus ei suutnud enam vahepeal tekkinud investorite ükskõiksust negatiivsete uudiste suhtes üleval hoida. Jaemüüjad kaotavad oma kasumitest sellel aastal 20% ning pooljuhtide kasumid vähenevad Bloombergi prognooside järgi 55%. Mõlemad sektorid on sellel aastal kukkunud vastavalt 12% ja 14%.

S P 500 väärtus on langenud keskmiselt 15 kordsele kasumite tasemele, mis on odavaim alates 1991. aastast.

Finantssektoris koguvad hirmud uut tuult, sest Saksamaa suurim pank Deutsche Bank (DB) hoiatas, et neljanda kvartali kahjumiks tuleb 6 miljardit dollarit, mis tingitud enamuses krediidikahjumist. Panga aktsiad kukkusid täna Wall Streetil 9,15%.

Euroopa pangahiid HSBC Holdings (HBC) kukkus samuti 8,18%. Morgan Stanley on ettevõtte suhtes kriitiline ning arvab, et ettevõte vajab 30 miljardi dollari kaasamist turult. MSi sõnul kärbib ettevõte dividende poole võrra. Loe pikemalt siit.

Pangasektorist on täna tähelepanu all veel Morgan Stanley (MS) ning Citigroup (C). Mõlemad pangad soovivad oma maaklerüksusi ühendada, millega Citigroup saaks 2,7 miljardit dollarit Smith Barney üksuse müügist ning pangale jääks 49%-line osalus. Citigroup kukkus täna tervelt 23,22% ning Morgan Stanley langes 8,85%. USA suurim pank JPMorgan Chase Co. (JPM) langes päeva lõpuks 1,67%. Loe Citigroupi kohta veel siit.

FNB Corp. (FNB) kukkus 22,28%. Ohios, Tennesses ning Pennsylvanias panku omav ettevõte teatas neljanda kvartali kahjumist 23 USA senti aktsia kohta. Analüütikud ootasid 26 USA sendist kahjumit.

Sterling Financial Corp. (STSA) tegi raske 47,29%-lise maandumise. Pank peatas oma dividendimaksed ning ootab neljandas kvartalis kahjumit.

Päikeseenergia aktsiad kukkusid täna samuti. Suntech (STP) vähenes 5,93%. JA Solar (JASO) kukkus 15,9%. Energy Conversion Devices (ENER) vähenes 6,38% ning Evergreen Solar (ESLR) kukkus 6,9%.

Luksusehete tootja Tiffany (TIF) müük kukkus pühadehooajal raskelt. Ettevõtte globaalne müük vähenes detsembris aastaga 21%. Tiffany aktsiad olid Wall Streetil täna 0,18% languses. Loe Tiffany müügi kohta lisa siit.

Caterpillar Inc. (CAT), kes toodab tehnikat, mis liigutab maakera, kukkus 5,07%. Ettevõte seisab silmitsi oluliselt väiksema müügiga arenevatel turgudel ning ettevõte ei pruugi Morgan Stanley arvates saada osa valitsuse stiimulpaketist.

Rio Tinto Group (RTP) ADR kukkus 9,71%. Maailma suurim kaevandusettevõte kärbib tootmismahte ning vähendab investeeringuid.

Yahoo (YHOO) nimetas oma tegevjuhiks Silicon Valley veterani Carol Bartzi, kes hakkab asendama senist tegevjuhti Jerry Yangi. Yahoo aktsiad tõusid uudise peale täna 2,56%.

Nafta maksis päeva lõpus USAs Nymexil 37,47 dollarit barrel ehk -0,82%. Nafta kohta loe lisa siit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
15. January 2009, 23:07
Otsi:

Ava täpsem otsing