Leedu ajakirjanik: sain ka ise pisargaasi!

16. jaanuar 2009, 17:38

Leedu parlamendihoone juures Vilniuses
olnud ajakirjanik leiab, et tegelikult ei tea keegi, kuidas meeleavaldus alguse
sai, kuid valitsus ja politsei püüab süüdlast leida.

„Protestijad karjusid „Vargad!“ ja nõudsid, et Leedu seimi eesistuja Arunas Valinskas välja tuleks, kes siiski välja ei ilmunud,“ kirjeldas täna Leedus toimunud protesti aripaev.ee-le Leedu äriportaali Vz.lt ajakirjanik, kes palus oma nime mitte avaldada.

Protestijad viskasid seimi maja algul lumepallidega, siis võeti appi juba munad ja kivid, mille tagajärjel paar akent ka purunes ning telliskiviga sai viga üks politseinik. Ajakirjaniku sõnul tolereeris politsei kivide pildumist parlamendihoone pihta seni kuni politseinik viga sai.

Pärast seda hakkas aktiivselt tegutsema 100pealine märulipolitsei, kes kostitas meelevaldajaid pisargaasiga ja kummikuulidega. Ajakirjaniku sõnul sai ta ka ise "maitsta gaasirünnakut".

Noormehe sõnul olid protestijad valdavalt keskealised inimesed, kuid aktiivsemad seimi kividega jms pildujad siiski noored inimesed. Venelasi oli vähe, enamik olid leedukad, kes on riigijuhtide vastu häält tõstsid.
Ajakirjanik kummutas politsei väite nagu oleksid meeleavaldajad purjus olnud. „Minu hinnangul on see puhas propaganda,“ märkis noormees.

Üheks rahutuste organiseerijaks peetakse väikse erakonna Frontas liidrit Algirdas Paleckis’t. Peaminister Andrius Kubilius on juba teatanud, et Paleckis’e tegevust uuritakse. Irooniliselt jagus lumepalle rahutustes ka Paleckis’e suunas.

„Ma arvan, et tegelikult keegi ei tea, kuidas need rahutused täna alguse said,“ sõnas ajakirjanik.

Ajakirjanik nägi ka paari poliitikut, kes proovisid täna meeleavaldajatega rääkida.

Rahutuste tagajärjel sai 15 inimest viga, 1 inimene tõsiselt. Ajakirjanik ei osanud öelda, kas ka kedagi arreteeriti. „Ma räägin seda kui pealtnägija, ma usun, et ametlik politsei või valituse seisukoht võib olla teistsugune,“ lisas ta.

Seimi hoones juurest lahkunud mässuliste pahameele osaliseks sai ka paar autot, mille aknad purustati.

Praegu jätkuvad protestid veel linnas, seimihoone läheduses.


Meeleavaldajad Gediminase avenüül Meeleavaldajad Gediminase avenüül

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. January 2009, 16:59
Otsi:

Ava täpsem otsing