2008. aasta Wall Streetil: boonused polnud pahad

29. jaanuar 2009, 19:19

Hoolimata täielikust krahhist olid New
Yorgi finantsvaldkonna ettevõtete töötajate eelmise aasta boonused kokku 18,4
mld dollarit ehk suuruselt kuuendad ajaloos.

Seda oli küll kaks korda vähem kui rekordilisel 2006.a., kuid enam-vähem sama palju võrreldes 2004. aastaga, mil Dow Jonesi tööstusindeks oli üle 10000 punkti (eile 8375 punkti – toim.) ja jätkas tõusu rekordtaseme suunas, kirjutas New York Times.

Valdkonda jälgiv riiklik kontrolliasutus avaldas oma hinnangu eile. 2006.a. oli number üle 36 mld, 2007.a. 32,9 mld dollarit. Aasta varasemaga võrreldes oli kukkumine seega 44%, ühe boonust saanud töötaja kohta aga vaid 36,7%. See vahe tuleneb kogusumma jagunemisest vähemate inimeste vahel – sektoris on kadunud tuhandeid töökohti. Riigiasutuse hinnang põhineb olulises osas üksikisiku tulumaksu laekumistel. See ei hõlma preemiana saadud aktsiaoptsioone, mis võiks summat veelgi kergitada.

New Yorgi riigikontrolöri (New York state comptroller) Thomas P. DiNapoli sõnul ei ole selge, kas pangad kulutasid boonuste maksmiseks ka abina saadud maksumaksja raha, selline võimalus ajaks tavaameeriklase raevu. Tema arvates tuleks Obama administratsioonil seda küsimust põhjalikult uurida. DiNapoli andmeil kaotasid New Yorgi finantsettevõtete maakleriüksused 2008.a. üle 35 mld dollari ehk kolm korda aasta varasemast rohkem.

Paljud juhtimiseksperdid, investorid ja seadusandjad on püstitanud küsimuse, mispuhul finantsettevõtted, kes on abina vastu võtnud maksumaksja raha, üldse mingeid boonuseid maksavad. Valdkonna juhtide väiteil tuleb parimatele töötajatele maksta, et neid alles hoida. Ent olukorras, kus paljud pangad vähendavad töökohti, pole töövõimalused isegi oma ala parimatel proffidel hiilgavad.

Rahandusministeeriumi ametniku kinnitusel võtab asutus lähematel nädalatel midagi ette, et tagada tulevikus maksumaksja raha kasutamise vältimine boonuste maksmisel. New Yorgi peaprokurör Andrew M. Cuomo on nõudnud Merrill Lynchi juhi John Thaini ja selle hiljuti omandanud Bank of America juhi kohtule infot andma Merrilli otsuse kohta maksta 4-5 mld dollarit boonusteks hoolimata selgunud uutest kaotustest, mis sundisid Bank of Americat teist korda riigilt abi küsima.

Uuringufirma Equilar andmeil väljaspool finantssektorit 2008. majandusaastal tulemuspõhised boonused koguni kasvasid. 132 üle miljardi dollarise käibega firma juhtivtöötajad, kogu ettevõtte juht välja arvatud, said boonust keskmiselt 26 5594 dollarit ehk 14% aasta varasemast rohkem. Samal ajal kadus USAs 2,6 mln töökohta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. January 2009, 16:36
Otsi:

Ava täpsem otsing