Ohtlik otsus pakenditurule

Andres Siplane 03. veebruar 2009, 00:00

Hiljuti tegi keskkonnaminister märgilise tähendusega otsuse - ta andis tegutsemisloa pakendikogumisorganisatsioonile, mille suuromanik on jäätmekäitlusettevõte Ragn-Sells.

Senised pakendiorganisatsioonid on MTÜd ja nende liikmeteks ei tohtinud olla prügifirmad. MTÜ Eesti Pakendiringluse liikmeteks on Kalev, Maag ja Päikesepagar. MTÜ Eesti Taaskasutusorganisatsiooni liikmeteks on Põltsamaa Felix, Rimi, ETK, Paulig jpt.

See tagas olukorra, et organisatsioon tegutses pakendiettevõtjate huvides.

Püüdke nüüd ette kujutada olukorda, kus ASile Ragn-Sells kuuluv pakendiorganisatsioon kuulutab välja hanke ja selle võidab AS Cleanaway?

On selge, et teenuse ostmisel tuleb hanke võitjaga tundlikku kliendiinfot jagada ja puudub kindlus, et informatsioon ei liigu edasi Ragn-Sellsist tema pakendiorganisatsioonist tütarettevõtteni.

Teine tekkivate probleemide valdkond on dumping. Ragn-Sellsile kuuluv pakendiorganisatsioon on eelmisel aastal kulutanud hinnanguliselt kaks miljonit krooni enda tegevuse käivitamisele. See raha võeti ilmselt jäätmefirma kasumist ehk siis olmeprügiveo tarbijate taskust..

Miski ei garanteeri, et subsideerimine ei jätku ning kaks MTÜdest pakendiorganisatsiooni muidugi taolist konkurentsi taluda ei suuda.

Mis aga juhtub pärast konkurentsi kadumist, on meile majandusõpikutest teada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing