Eesti Pank: majandust ootab kuni 9% langus

05. veebruar 2009, 11:43

Eesti Pank teatas, et koostas kiirhinnangu
maailmamajanduses toimunud kiirete muutuste mõju kohta Eesti majandusele. Selle
järeldus on, et Eestit ootab kardetust suurem langus, mis võib ulatuda kuni
9%ni.

Pärast finantskriisi süvenemist mullu sügisel on maailmamajanduse väljavaade oluliselt halvenenud, muutused toimuvad nädalatega ning see tingis ka vajaduse hinnangu andmiseks Eesti majandusele neis muutunud oludes. Üldjoontes on kiirhinnang kooskõlas Eesti Panga sügisprognoosi riskistsenaariumiga, kuid arvestades Eesti peamiste kaubanduspartnerite majanduskasvu oodatust suuremat aeglustumist, võib ka Eesti majanduskasv kujuneda sügisel prognoositust madalamaks.

Sügiseste prognooside põhjal eeldas Eesti Pank oktoobris, et Eesti majanduspartnerite majandus kasvab keskmiselt 1,5%, kuid nüüd on oodata hoopis rohkem kui 1% kahanemist.

Ka viimaseid prognoose ümbritseb suur määramatus. Paljude analüütikute hinnangul võib Eesti
väliskeskkond kujuneda veelgi ebasoodsamaks. Üleilmne majandus- ja finantskriis on tugevalt mõjutanud Eesti kaubanduspartnereid välismaal. Välisnõudlus võib osaliselt taastuda aastal 2010, kuid uus tõus ei ole tõenäoliselt kiire ja see sõltub riikide võimest uue keskkonnaga kohaneda.

Samas märgib Eesti Pank, et intressimäärade langus ja märkimisväärsed eelarvepoliitilised stiimulid kõigis peamistes majanduspiirkondades aitavad maailmamajandusel rasketest aegadest üle saada. Järsult langenud välisnõudluse tõttu võib Eesti majanduse reaalmaht väheneda sel aastal
kuni 5,5%. See Eesti Panga hinnang on üldiselt kooskõlas Euroopa Komisjoni jaanuaris avaldatud hinnangutega. Kui Eesti väliskaubanduspartnerite majanduse maht väheneb keskmiselt 3% võrra, võib Eesti majanduse maht kahaneda kuni 9% võrra.

Kiirhinnanguga saab tutvuda Eesti Panga kodulehel www.eestipank.info.

Eesti Panga ametlikku majanduskommentaari koos lõpliku prognoosiga esitletakse 17. veebruaril.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. March 2009, 14:19
Otsi:

Ava täpsem otsing