GILD viivitab võla tasumisega

25. veebruar 2009, 06:42

Endiste Skype'i meeste firma ähvardab GILD
Arbitrage'i riskikapitalifondi omanikku 12. veebruaril saadetud kirjas
pankrotiga, põhjuseks poolesaja miljoni kroonine võlg, mille tasumiseks anti
aega 10 päeva. Üleeile sai armuaeg läbi.

Ühe Eesti eduloo, Skype'i loomisega kuulsust ning raha kogunud Priit Kasesalu, Ahti Heinla, Jaan Tallinna ning Toivo Annuse asutatud Ambient Sound Investments OÜ (ASI) nõuab ASilt GILD Fund Management 53 miljoni krooni suuruse võla viivitamatut tasumist.

Advokaadibüroo Tark Co saadetud kirjas leitakse, et veel eelmisel sügisel 1,5 miljardi kroonise mahuni küündinud fond ning fondivalitsejast võlgnik on maksejõuetud. Lisaks juhitakse kirjas tähelepanu, et võlausaldaja kahjud on suuremad kui laenulepingust tulenev võlanõue ja võlausaldajal on õigus nõuda vastavat hüvitist edaspidi.

Rain Tamm teeskles teadmatust
"Saatke meile see kiri, siis teame, millest on jutt," proovis GILD Partnersi juhataja ja aktsionär Rain Tamm esmaspäeval teadmatusele mängida.

Hiljem tagasi helistades uuris ta, kust küll info pankrotihoiatusest on välja lekkinud. "Kui teil on see kiri olemas, siis küsige oma allikalt ka meie saadetud vastus," soovitas Tamm. Ka kirja teel saadetud küsimustele vastamise suunas ta edasi GILD Arbitrage'i fondijuhile Tõnno Vähile.

Äripäeva saadetud küsimusele, kas võlgnik on võla tasunud või pakkunud välja lahendusi võla tasumiseks, ei vastanud ka ASI üks omanikke Toivo Annus ega ASI esindanud advokaat Kuldar-Jaan Torokoff.

Investoreid teeb olukord ärevaks
Arusaadavalt on GILDi-meeste jaoks tegemist väga hella teemaga, seisab ju kogu finantsskeem investorite usalduse vundamendil.

Veebruari alguse seisuga oli fondil 239 investorit. Eesti Ekspressi andmetel on GILD Arbitrage'i oma raha erinevatel aegadel investeerinud suurettevõtjad Tarmo Sumberg, Tiina Mõis, Marcel Vichmann, Hans H. Luik ja Tõnis Palts. "Vaevalt, et minu kommentaar midagi mõjutab. Eks ma jälgin olukorda," jäi Tarmo Sumberg pankrotihoiatusest kuuldes mõtlikult napisõnaliseks.

Eesti Hasartmängukorraldajate Liidu tegevdirektori Tõnis Rüütli reageering oli tunduvalt energilisem. "Info pankrotihoiatuse kohta teeb loomulikult ärevaks," sõnas oma raha GILD Arbitrage'i paigutanud Rüütel, kes seni on asja rahulikult võtnud.

GILD Arbitrage'i veebruaris investoritele esitatud raportis oli kirjas, et fondi laenukoormus on alla 20 miljoni euro (313 miljoni krooni) ning kogu rahavoog läheb laenude vähendamiseks.

Gild: fondivalitseja ei vastuta varaliselt
Tõnno Vähk, GILD Arbitrage'i fondijuht
Tegu on juriidilise vaidlusega, kus ASI-l puudub alus ning võimalused laenu väljanõudmiseks nimetatud moel. Vastavalt investeerimisfondide seadusele ei saa riskikapitalifondi vara võrdsustada fondivalitseja varaga.

Fondivalitseja ei vastuta fondile antud laenu puhul oma varadega, vaid kogu vastutus on seotud fondi varadega.

Fondi vara on ka praegu ASI nõude rahuldamiseks piisav, kuid samas on fondivalitseja kohustatud lähtuma esmajärjekorras fondi osakuomanike huvidest. Nii fondi investorite kui ka laenuandjate huvides on fondi investeeringute realiseerimine mõistlikus tempos ja praegustes oludes parima väärtuse saavutamise teel.

GILD Arbitrage'i esmane eesmärk alates eelmise aasta novembrist on olnud tegelemine olemasolevate investeeringutega, sealhulgas varade müügiga, võimalikult headel tingimustel. Seega antud olukorras on investorite huvid kaitstud, lähtudes fondivalitseja senisest tegevusest ning investeerimisfondide seadusest.

GILD Arbitrage on informeerinud regulaarselt oma investoreid arengutest fondi laenude teenindamisel ning asjaolust, et fondivalitseja otsib lahendusi GILD Arbitrage'ile antud laenude tagasimaksmiseks või pikendamiseks.

Oleme otsinud ja otsime endiselt ASI-ga mõlemat poolt rahuldavaid lahendusi, hoidudes investorite kaitse huvides varade kiirendatud müügist.

GILD Arbitrage'i fondiosakud on vabalt võõrandatavad väärtpaberid ning pärast fondiosakute lunastamise ja märkimise edasilükkamist 2008. aasta novembris on osakuomanikud saanud teha olemasolevate fondiosakutega tehinguid järelturul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. April 2009, 17:14
Otsi:

Ava täpsem otsing