GILD Arbitrage: nõue Q Vara vastu vähemalt paarsada miljonit krooni

04. aprill 2009, 16:48

Kuigi GILD Arbitrage´i nõue Q Vara vastu on
vähemalt paarsada miljonit krooni, on riskikapitalifondi käes ka laenu
tagatised, mida ettevõtte müüa saab, ütles GILD Arbitrage´i fondijuht Tõnno
Vähk.

Vähk ei usu, et Q Vara saneerimiskava üldse kunagi kinnitust leiab või kui leiab, siis ei usu ta, et Q Vara kinnistud ja objektid ka aastate pärast mingi raha näol võlausaldajate kaukasse võiksid potsatada.

Q Vara saneerimiskavas on GILD Fund Managementil käenduslepingust tulenevalt kõrvalnõue, mis tähendab, et nõude väärtuseks on null krooni. Q Vara on käendanud oma emaettevõtte SLProductionsi laenu. Gild Fund Management, mis tegutseb riskikapitalifondi GILD Arbitrage´i fondi nimel, on laenuandja.

Järgneb intervjuu Tõnno Vähiga.

Kas teil rahalist nõuet Q Vara vastu siis üldse ei ole või?

Vähk: Ei, meil on nõue, aga nagu saneerimiskavas kirjas, et see on käendus. Mis saneerimiskava puudutab, siis meie ei ole kindlasti selle saneerimiskavaga nõus, ja ma arvan, et enamus teisi laenuandjaid samuti. Saneerimiskava on enamuses osas laenuandjatele ilmselt vastuvõetamatu. Meie lihtsalt kaitseme oma õigusi seal ja lähtume sellest suhtest, mis meil on Q Varaga, et ta on lihtsalt käendaja. Ja me nõuame vastavalt sellele oma õigust.
Need nõuded, mis seaduse järgi saneerimisprotsessi alla lähevad, eks need on sellest praegu mõjutatud, aga antud juhul jah, meil on Q Vara käendus ja vastavalt seadusele ilmselt nagu teisedki nõuded sõltuvad selle saneerimismenetluse tulemusest. Aga saneerimine ei pruugi üldse toimuda või läbi minna, kui sellel ei ole heakskiitu. Ma ei oska täpsemalt öelda, ei saneerimise detailidega kursis. Fondina see ei ole meile eriti oluline, sest meie investeeringu puhul on teised tagatised ja mis ei puutu sellesse saneerimisprotsessi.

Kas te olete oma ettepanekud saneerimisnõustajatele teinud?

Vähk: Me suhtleme saneerimisnõustajatega.

Käenduse taga on ju reaalselt mingid rahad?

Vähk: Jah, meil on oma nõue, on ta siis laen või käendus, vahet ei ole, eks me kaitseme seda saneerimismenetluses nii palju, kui mõtet on. Kogu meie investeeringu nõude puhul Q Vara käendus on suhteliselt väheoluline osa.

Kuidas ma sellest aru saan, kas see on väike summa?

Vähk: Jah, väike summa väikse tõenäosusega. Q Vara on ju maksejõuetu ettevõte, seal ei ole ju raha. See, et turuolukord paraneb ja aastate pärast keegi mingi raha saab, sellele ei saa rajada ju mingisuguseid reaalseid lootusi.
Me ei ole Q Vara maksejõulisusega arvestanud juba väga pikka aega oma investeeringute hindamisel. Q Vara maksejõulisusest tulenevad väärtused oleme maha kandnud juba tükk aega tagasi.

Q Vara laenude tagatisi saate ju realiseerida?

Vähk: Laenuvõtja on tegelikult teine isik ja tagatised on tagatised ja mis ei puutu Q Vara saneerimismenetlusse, mis on meie käes ja mida muidugi saame realiseerida. See on meie investeeringu tegelik nagu väärtus või sisu. See, et Q Vara jaksaks lihtsalt oma raha kogudes midagi maksta, see tõenäosus on juba ammu olnud nullilähedane.

Saan ma õigesti aru, et need tagatised on teie käes ja te olete neid juba realiseerimas?

Vähk: Meil on loetud arv investoreid, paarsada investorit, kellega suhtleme otse. Meil pole mingit põhjust sadade tuhandete inimeste ees seda lahata. Meil on igaühega personaalne suhe ja see ei ole avalik fond ning siin ei ole mingit põhjust. Meil ei ole ka õigust seda infot avalikult jagada. See kahjustab ilmselt meie investorite huve, kui meie strateegia avalikult üleval on.
Investorid saavad igakuist ülevaadet ja igaüks, kes tuleb küsimusega, me ei saada teda kunagi tagasi. Investoril ei ole siis infot, kui ta ei ole ise viitsinud suhelda. Investorile ei ole mingit keeldu.

Mis kujul te saneerimiskava toetaksite? Kas oleks pidanud kohe pankroti välja kuulutama või?

Vähk: Seda on väga raske öelda, aga on vabalt võimalik, et selle ettevõtte puhul saneerimine ei ole õigustatud, aga mul ei ole kõiki andmeid täna ees, et ma saaksin kindlalt väita, et peaks alustama pankrotiprotsessi. See sõltub, mis teised laenuandjad asjast arvavad.

Kas te olete pidevas suhtluses Q Vara juhtidega?

Vähk: Meil ei ole nendega suurt midagi rääkida. Neil ei ole millegi arvelt kompromisse teha. Meil on omad nõuded ja õigused ja me kasutame neid.

Kui ammu oli teile teada, et Q Vara käest ei ole võimalik laene enam sellisel kujul tagasi saada, nagu te need neile andsite?

Vähk: Nii ei saa jällegi vastata, sest laenude puhul on olulised tagatised pangas, et kui ettevõte läheb pankrotti, on pangal hüpoteegid või tagatised. Ega seda ei ole võimalik niimoodi selgitada paari sõnaga. Me ei pea vajalikuks oma investeeringute loogikat peale investorite avalikkusega jagada.

Kui suur on see maht, mis te laenasite Q Varale?

Vähk: Siin on oluliselt keerulisem see pilt, kui lihtsalt maht Q Varale – on erinevad ettevõtted ja erinevat tüüpi tehingud.

Kas need tagatised katavad laenud ära, mis olete Q Varale välja laenanud?

Vähk: Võib-olla katavad, võib-olla ei kata, keegi täpselt ei tea, mis täna mingid varad lõppkokkuvõttes väärt on. Eks tuleb lihtsalt tööd teha.

Mis need tagatised on, kinnistud, maad, hooned?

Vähk: On erinevad tagatised, aga ma ei saa seda kommenteerida.

Vähk: Kui me vaatame fondi mahtu, siis on 3-4% fondi varadest, mis on see summa, mis me oleme investeerinud Q Varaga seotud gruppi, mis ei ole tänaseks tagasi tulnud. Oleme oma investeeringu osaliselt tagasi saanud. See summa on võrdlemisi väike, vaadates üldist pilti. 50 mln krooni kanti on see summa, mida me ei ole tänaseks tagasi saanud ja eks me tegutseme oma nõuete ja tagatistega tänasel päeval, võib-olla me jääme selle investeeringuga kokkuvõttes miinusesse, võib-olla ei jää.
Nõue Q Vara vastu ei ole ainult 50 mln krooni, vaid see on lihtsalt see summa, mida me oleme sinna reaalses rahas investeerinud ja mida veel ei ole tagasi saanud. See ei võta absoluutselt arvesse intresse ja muid nõudeid. Nõue on suhteliselt suur, see on ikkagi paarsada miljonit krooni vähemalt. Kui keegi hindab seda, et kui suurt rolli mängib see vara fondi varade hulgas või kui suurt potentsiaalset kahju see võib tekitada, siis selles ei ole me konservatiivselt arvestanud juba ammu sellega, et see nii suur on.

Olenemata sellest, kas saneerimisprotsess jõuab kuhugi välja või ei jõua, aga teie tegutsete omal käel ja viisil edasi?

Vähk: Jah, selles osas ei ole see rahaliselt oluline, aga põhimõtteliselt küll, me ei taha päris pettusi ka lasta toime panna.

Väljavõte GILD Arbitrage´aprillikuisest raportist:

*Vastavalt seadustele, fondi tingimustele ja prospektile otsustas GILD Arbitrage’i fondivalitseja edasi lükata GILD Arbitrage’i märkimised ja lunastamised 2008. aasta oktoobri lõpu seisuga kuni 5. maini 2009, st kuueks lunastamisperioodiks.

*Tegime selle otsuse, kuna ei suuda tänastes oludes määrata õiglast GILD Arbitrage’i varade väärtust (NAVi) märkimiste ja lunastamiste teostamiseks, kuna NAV võib nende 6 kuu jooksul suurel määral muutuda.

*Töötame GILD Arbitrage’i lühiajaliste laenude refinantseerimisega ning osa varade müügiga, et tekitada paremat likviidsuspositsiooni.

*2008. aasta septembris oli fondi suurus 95 mln eurot (1,5 mld krooni), fondiosakute üldväärtus oli 69 mln eurot (1 mld krooni).

*Fondi tootlussiht: Turust sõltumatu absoluutne puhastootlus 20-25% aastas.

Taust

*GILD Partnersi juhataja ja üks partnereid Rain Tamm on avaldanud arvamust, et fondiosaku lunastamine võib veelgi edasi lükkuda.

*GILD Partnersi mullune ärikasum oli 80 mln krooni, mis jäi samale tasemele 2007. aastaga. Enamus ärikasumist moodustasid teenustasud, millede puhas tulu oli 156 mln krooni, suurenedes 2007. aastaga võrreldes 17 protsenti. (allikas: GILD Partners)

*2008. a lõpu seisuga oli grupi varade maht kokku 121 mln krooni, millest üle poole moodustavad kõrge likviidsusega varad. Grupi kohustusi kokku oli 16,7 mln krooni ja omakapital oli 104 mln krooni. (allikas: GILD Partners)

*Äripäev kirjutas 27. veebruaril, et Q Vara kohustuste maht oli 7. jaanuari seisuga 351,5 mln krooni, mis seisis saneerimiskavas. Ettevõtte kodulehel ülevalseisvas uues saneerimiskavas on kohustuste maht vähenenud 254,2 mln kroonini. Kavas on veel kirjas, kuna osade võlausaldajate nõude suuruse määrab saneerimismenetluses kohus, võib bilansis olla eksimusi ja täpne bilanss kinnitatakse pärast saneerimiskava vastuvõtmist võlausaldajate poolt ja nõuete suuruse kindlaksmääramist kohtu poolt.

*Võlausaldajad peavad esmaspäevaks, 6. aprilliks oma ettepanekud esitama, pärast seda selgub, kas võlausaldajad on kava heaks kiitnud. Kui see nii on, peavad saneerimisnõustajad esitama kava 13. aprillilks kohtule. Kui ei kiida heaks, jääb ettevõttel siiski võimalus esitada kohtule kava ülevaatamiseks, kohtul on aega 30 päeva otsuse tegemiseks.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. May 2009, 12:10
Otsi:

Ava täpsem otsing