Arstide lahkumine suretas kliiniku välja

24. märts 2009, 07:32

Eesti säravaima hambaravifirma Kliinik32
arstid jätsid seda rajades seljataha firma, mis möödunud sügisel pankrotiga
lõpetas. Pankrotistunud firma suuromanik süüdistab põhjaminekus Kliinik32 üle
jooksnud töötajaid.

Särava peoga, kus lasi häälepaelad valla ka lauljatar Lenna Kuurma, alustas 2007. aasta detsembris Tallinna südalinnas Tornimäe ühes kaksiktornis hambakliinik Kliinik32.

Modernse sisustusega ruumides surisevad puurid igemehaiguste spetsialisti Lauri Vahtra ja Eesti Hambaarstide Liidu presidendi Piret Väli käes. Osanikeringi kuuluvad veel hambaarstid Kirsten Nigul, Triin Kadastik, Anton Garajev ning peaminister Andrus Ansipi tütar Reet Pallase.

Kliinik32 arstide eelmine töökoht Citymedi Tervisekeskus, mis kuulus nende OÜ-le Meditsiiniekspert, suutis pärast tipptegijate lahkumist hingitseda veel vaid aasta ning lõpetas möödunud aasta 7. oktoobril pankrotiga.

Pankrotivara müük kulges loiult. Meditsiinieksperti investeeriti aastatel 1999-2000 üle 7 miljoni krooni, aga pankrotivara müügist pigistati välja vaid 0,3 miljonit krooni, ehkki loodeti saada vähemalt poole miljoni võrra kopsakam summa. "Enampakkumine nurjus. Selge on see, et kahju kannavad kõik," ütles Meditsiinieksperdi pankrotihaldur Ene Ahas.

"Inimesed läksid lihtsalt tülli - osanikud (Aleksandr Pervuninski ja Meeme Mõttus - toim) ei saanud omavahel läbi. Tekkisid erimeelsused ja need süvenesid, ei suudetud enam otsuseid vastu võtta," lisas Ahas hambaravifirma allakäigu kohta.

See oli ka Vahtra jaoks põhjus, miks ta koos kolleegidega juba 2007. aasta kevadel oma kliiniku peale mõtlema hakkas. "Osanikud olid omavahel lootusetult tülis, ent Citymed vajas kvaliteetse raviteenuse osutamise jätkamiseks ja võlgadest vabanemiseks kiiresti investeeringuid," lausus Vahtra. "Nii otsustasimegi koos jätkata ja asutada oma kliiniku oma visiooni alusel, selle asemel et minna laiali erinevatesse kliinikutesse," ütles Vahtra.

Enne, kui suurem osa arste uppuvalt laevalt põgenes, lahkus üks tüli osapool, osanik Meeme Mõttus ise. "Kui läbi ei saa, siis ei peagi ühel pinnal töötama. Ta jäi osanikuks, aga suhted ei paranenud," lausus Ahas.

Mõttus ise põhjendas oma lahkumist sellega, et soovis areneda kiiremini ja teises suunas, kui seda suutis pakkuda OÜ Meditsiiniekspert. Ta asus 2007. aasta alguses tööle oma teise firma, ASi M-Meditsiin kaudu loodud kliinikusse, mis kannab praegu nime AS Citymed.

Kui enne tegutses see firma pikka aega proteesilaborina, siis nüüd alustas tegevust ka hambaravikliinikuna.

Mõttus paneb Meditsiinieksperdi põhjamineku Kliinik32 süüks. Uus kliinik rajati Mõttuse sõnul juhatuse teadmata - lahkumisavaldused saadi üks kuu enne sisuliselt kogu kollektiivi töölt lahkumist. "Leitud asendusarstid ei suutnud kahjuks seda vankrit vedada. Seega ei jäänud juhatajal ja omanikel muud üle, kui asi pankroti kaudu lõpetada," lisas ta.

See süüdistustelaviin tundub Vahtra jaoks väga ülekohtune. Seda enam, et ta aitas pärast Kliinik32 avamist Meditsiinieksperti veel umbes pool aastat.

Tema väitel on Meditsiiniekspert jätnud talle maksmata pika perioodi eest töötasu koos viivistega umbes 2 miljonit krooni. "Selles osas on minu nõue ka Meditsiinieksperdi pankrotimenetluses tunnustatud, kuigi reaalselt raha saamise lootust enam ei ole," märkis Kliinik32 peaarst.

Tema sõnul oli juhtkond 2007. aasta suve alguses teadlik, et kui midagi olukorra parandamiseks ette ei võeta, siis rajab suur osa arste oma kliiniku.

Mõttus aga kahtlustab, et Kliinik32 loomiseks kasutati ära ligipääsu Meditsiinieksperdi ärisaladustele, nagu ISO kvaliteedi käsiraamat, patsientide andmestik ja rahavoogude aruanded. "Uue kliiniku rajamine käis perioodil, kui arstid töötasid tegelikult Meditsiinieksperdis ja olid allkirjastanud töölepingu, mis keelab konkurentide heaks töötamise," märkis Mõttus.

Vahtra kinnitas, et Kliinik 32-l ei ole praegu ega varem olnud Meditsiinieksperdi ISO kvaliteedi käsiraamatut, rahavoogude aruandeid ega muid dokumente.

Patsientide ülejooksmist kinnitas ta aga küll. "Tuleb meeles pidada, et patsiendid on ikka arstil, mitte osaühingul, kes kliinikut peab," lausus Vahtra.

mis on mis

OÜ Meditsiiniekspert ehk Citymedi Tervisekeskus
- Tegutses 2000-2008 oktoober.
- Hiilgeajad 2002-2006.
- Makseraskused tekkisid 2007. aastal.
- Juhataja: Katrin Metsmaaker
- Osanikud: Meeme Mõttus ja Aleksandr Pervuninski
- Firmasse investeeriti 1999-2000 üle 7 miljoni krooni, pankrotivara müügist suudeti saada 0,3 miljoni krooni.

OÜ Kliinik32
- Avati 2007. aasta detsembris, selle asutamiseks investeeriti ligi 7 miljonit krooni.
- Nimi: Kliinik32 viitab hammaste arvule, mis inimesel ideaalkorras võiksid olla.
- Esimese majandusaasta lõpuks saavutati müügikäive 1,1 miljonit krooni, 2008. aasta käive oli üle 30 miljoni krooni
- Osanikeringi kuulub kuus hambaarsti, kes enne töötasid OÜs Meditsiiniekspert. Juhataja on Liina Mägi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. March 2009, 07:32
Otsi:

Ava täpsem otsing