Vara oli mehe oma, sai aga ühiseks

08. mai 2009, 19:37

Abikaasad saavad abieluvaralepinguga
kindlustada omale varandusliku positsiooni, mis neil oli enne abielu sõlmimist,
kuid pärast seda soetatud uus vara läheb samas taas abikaasade
ühisomandisse.

Praegu sõlmivad paljud abielupaarid isikliku elu segaduste vältimiseks abieluvaralepinguid. Elu ei seisa aga paigal, mingi vara müüakse, midagi ostetakse. Kas abieluvaraleping kindlustab mehele või naisele selle vara, mis on soetatud pärast lepingu sõlmimist?

Näiteks esineb sageli selliseid olukordi: abielupaar sõlmis abieluvaralepingu, mille kohaselt on korter mehe oma, kuid hiljem müüdi korter maha ja ja saadud raha toel osteti eramu. Küsimus on, kas varasem abieluvaraleping, mille kohaselt kuulus korter mehele, annab talle ka maja või saab ostetud maja mehe ja naise ühisvaraks?

Eversheds Ots Co jurist Aleksandr Kostjukevitsh ütles, et kui abieluvaraleping hõlmab vaid osa abielupaari varast, kohaldatakse perekonnaseadust. Sellest tuleneb, et abielu jooksul soetatud vara on ühine. Ehkki mehe korteri müügist saadud raha on tema lahusvara, muutuvad selle raha eest ostetud asjad ühisvaraks. Sellisel moel saab uue eluaseme kasutamine ja müük toimuda vaid mõlema abikaasa nõusolekul.

Vaatamata sellele, et uus kinnisvara on ühisomandis, võib kohus abielu lahutamisel võtta arvesse, et see on soetatud ühe abikaasa lahusvara müügist saadud rahast ja suurendada vara jagamisel tema osa. Arvestades samas teise abikaasa ja laste huve, võib kohus kinnisvara jätta naise omandisse. Sel juhul saab see abikaasa, kelle raha eest kinnisvara soetati, kompensatsiooni mingi muu vara näol või rahas.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. May 2009, 12:59
Otsi:

Ava täpsem otsing