Tubakaaktsiis tõuseks ka majanduskriisi surveta

19. mai 2009, 16:14

Kuna Eesti tubakaaktsiis jääb Euroopa Liidu
liikmesriikidele kehtestatud alammäärale siiani alla ja selleni jõudmiseks antud
armuaeg lõpeb 31. detsembril, tõuseks aktsiis ilmselt ka majanduskriisi ja Eesti
augulise riigieelarve surveta.

Lisaks tahab Euroopa Komisjon laiendada enimlevinud sigarettide aktsiisi alammäära kõigile sigarettidele ning seejärel ka umbes kolmandiku võrra tõsta. Eesti peab hüppelise maksutõusu täiel määral jõustama aastaks 2017.

Rahandusministeeriumist kinnitati Äripäevale, et seaduseelnõu pole küll veel valmis, kuid enne aastavahetust aktsiisitõus kindlasti tuleb. "2008. aastal tõsteti aktsiisi alammäära saavutamiseks vajalikus suurusjärgus. Käesoleva aasta 1. jaanuari seisuga jäi sigarettide 64-eurosest (1002-kroonisest - toim) alammäärast puudu 0,17 eurot, sest sigarettide (hind - toim) ei kasvanud loodetud tasemele," selgitas rahandusminister Ivari Padar riigikogu infotunnis küsimustele vastates.

Tubakaaktsiisi alammäärad olid teemaks ELi rahandusministrite kohtumisel 5. mail, ent liikmesriigid on aktsiisimäärade ja edasise -poliitika suhtes eri meelt. Euroopa Komisjon tuli tubakadirektiivide muutmise eelnõuga lagedale juba möödunud sügisel. Eelnõu 27. aprilli versioon laiendab aktsiisi alammäära kehtivust kõikidele sigarettidele olenemata nende hinnast. Praegu kehtib alammäär vaid levinuima hinnaga sigarettidele.

"Määr on kavas jõustada 2011. Aastast 2014 nähakse ette aktsiisi alammäära tõus 90 euroni (1407,60 krooni). Eestile pakutakse üleminekuperioodi aastani 2017," kommenteeris Padar eilses infotunnis. Eesti valitsuse eileõhtusel nõupidamisel kõneldi tubakaaktsiisi tõstmisest kui vahendist, mis tooks riigieelarvesse 480 miljonit krooni.

Tubakaaktsiisiga maksustatakse sigaretid, suitsetamistubakas, sigarid ja sigarillod ning närimistubakas. Liitumisel Euroopa Liiduga kohustus Eesti sigarettide ja suitsetamistubaka aktsiisimäärasid järk-järgult kohustuslike alammääradega ühtlustama. Aktsiis tõusis mullu 1. jaanuaril ja 1. juulil. enne seda lükati maksutõus inflatsiooni ohjamise põhjendusel edasi.

Rahandusministeeriumi andmetel peab sigarettide aktsiisi alammäär vastama praegu kolmele tingimusele:

- Aktsiis peab moodustama vähemalt 57% kõige levinuma hinnakategooriaga sigarettide jaehinnast;
- Summaarselt peab aktsiis moodustama vähemalt 1002 krooni 1000 sigareti kohta ehk vähemalt 20 krooni levinuima hinnakategooria sigaretipaki kohta, mis sisaldab 20 sigaretti;
- Aktsiisimäär peab koosnema fikseeritud määrast ja proportsionaalsest määrast, kusjuures fikseeritud määr ei tohi olla alla 5% ja üle 55% kogu maksukoormuse ehk käibemaksu ja aktsiisi summast.

20 sigaretiga paki levinum hind on tänavu 32,18 krooni, märkis rahandusministeerium kodulehel. Nimetatud hinnalt arvutatud aktsiis moodustab 998,30 krooni 1000 sigareti kohta. Seega on 1002 kroonisest alammäärast puudu 3 krooni ja 70 senti. Aktsiisisumma osatähtsus sigarettide levinuimas hinnas on 62,08%.

Tubakatoodete aktsiisimäärad Eestis ja ELi aktsiisi alammäärad

Toode

Praegune aktsiisimäär

ELi aktsiisi alammäär 2010. aastal

Sigaretid

Fikseeritud määr 1000 sigareti kohta

500 krooni

57% levinumast hinnast, kuid mitte alla 1002 krooni 1000 sigareti kohta

Proportsionaalne määr

26%

Sigarid ja sigarillod

1000 sigari või sigarillo kohta

2500 krooni

172 krooni või

5% jaehinnast

Suitsetamis- ja närimistubakas kg kohta

400 krooni

501 krooni või

36% jaehinnast

Euroopa Liidu liikmesriikidest võib reisija aktsiisivabalt tuua 800 sigaretti, 400 kuni kolmegrammist sigarillot, 200 sigarit, ühe kilogrammi suitsetamistubakat või närimistubakat. Väljastpoolt Euroopa Liitu, näiteks Venemaalt, võib Eestisse praegu maksuvabalt tuua 200 sigaretti, 100 sigarillot, 50 sigarit või 250 grammi suitsetamistubakat või närimistubakat. Elava sigaretiturismi tõttu Eesti-Vene piiril on lubatud kaubakogused vähendamisel. Rahandusministeerium ning maksu- ja tolliamet töötavad hetkel välja ka ettepanekut salakaubavedajate karmimaks karistamiseks.

Kuni Eestis on sigarettide ja suitsetamistubaka aktsiisimäärad alla Euroopa Liidu alammäära, võivad liikmesriigid säilitada Eestist toodavatele sigarettidele ja suitsetamistubakale kolmandate riikide suhtes kehtivad koguselised piirangud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. July 2009, 20:10
Otsi:

Ava täpsem otsing