Promann: riigikassat ei peaks täitma vahendeid valimata

18. juuni 2009, 12:55

Praeguses kõigi aegade tõsisemas
majanduskriisis peaks valitsus tegema ka majandust elavdavaid otsuseid, mitte
ainult vahendeid valimata riigikassat täitma, kommenteeris Vaasan Vaasan
Grupi värskete leivatoodete ärivaldkonna direktor Ants Promann.

"Kui kaelus pigistab ja hingata raske, tuleb nööbid lahti lasta, et vabamalt hingata, mitte aga kaelus veelgi rohkem kinni tõmmata, sest võib viia teadvusekaotuseni," ütles Promann.

Eelmise aasta lõpuni Leiburi tegevdirektor olnud Promann märkis, et käibemaksu tõstmine ei ole õige otsus ning praegustes majandusoludes peaks hoopiski seda langetama.

Esimese juulini on jäänud vaid kuus tööpäeva ja kui praegu alles menetletakse käibemaksu tõstmise küsimust, siis näitab see, et asju tehakse vägagi ülepeakaela kiirustades, arvas ta

"Käibemaksu tõstmine tähendab hinnatõusu, tarbija peab selle kinni maksma," ütles Promann. Praeguses väga tösises majanduskriisis, kus tööpuudus kasvab, ei ole see õige otsus, leidis ta.

Näiteks Leedus tõsteti käibemaksu selle aasta algusest 18 protsendilt 19-le, aga seatud eesmärki see ei täitnud, kuigi Leedu kaupmehed isegi ei tõstnud hindu, tõi Promann näiteks. Ta lisas, et praegu soovib Leedu valitsus tõsta veel käibemaksu 21 protsendini ja käivad ägedad vaidlused selle otsuse öigsuse ja tarkuse teemal.

Promann sõnul tõstis et Läti aasta alguses käibemaksu 18-lt 21-le ja nüüd tahetakse veel juulis tõsta 23 protsendini. "Ilmselt siis sealgi ei saavutatud esimese tõstmisega eesmärki," järeldas ta.

Vaasan Vaasan Grupi ärivaldkonna direktor ütles, et majanduskriis pureb ka Soomet kõvasti, aga Soomes on tehtud täiesti vastupidine otsus. "Alates k.a 1. oktoobrist langetatakse käibemaksu toiduainetele 17%-lt 12%-le ja Soome ühiskonnas on kaupmehed solidaarselt kokku leppinud, et samavörra alanevad ka toiduainete hinnad, miinus 5%," teatas Ants Promann ja lisas, et selline otsus aitab kindlasti kaasa majanduse elavdamisele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. June 2009, 10:23
Otsi:

Ava täpsem otsing